avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Se plateste impozit anual pt moped de 49 cm3 ?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Se plateste impozit anual pt moped de 49 cm3 ?

Am un moped de 49 cm3 . Acestea stiu ca trebuie inscrise la primarie . Dar se plateste impozit pt el ?
Am intrat pe unele forumuri si am inteles ca acestea doar se inregistreaza la primarie-----dar nu plateste impozit pt ele.
Ma puteti ajuta cu info ? Va multumesc .

Mai jos este ce scrie pe forumul respectiv :

QUOTE(Mario_b @ 4 May 2007, 15:52)
Mai nou scuterele sub 50cmc si cu viteza pana in 45km/h care sunt trecute in carte ca MOPED nu se inmatriculeaza si nici nu ai nevoie de permis.
Majoritatea sunt trecute ca MOPED din aceasta cauza (desi nu sunt moped pr-zis).
Daca scuteru are de la 50 la 125cmc si viteza peste 45km/h, trebuie carnet A1.
Nu se platesc impozite la scutere pt ca nu se inmatriculeaza (e ca si cum ai avea o bicicleta), dar se inregistreaza la primarie.
Cel mai recent răspuns: catalinuxxl , utilizator 14:16, 5 Aprilie 2009
Buna ziua,
Se inregistreaza la Primarie pentru a fi identificate si pentru a exista o evidenta a lor.
Nu se inregistreaza insa la Directia de Impozite si Taxe a Primariei.
Nu se datoreaza nici un impozit pentru ele, doat taxa anuala perceputa de Primarie pentru inregistrarea acestora.
doar taxa anuala perceputa de Primarie pentru inregistrarea acestora.



anuala inseamna numai in anul in care acesta a fost inregistrat la primarie , eu asa inteleg si nu in fiecare an , nu ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Moped 49 cm3 catalinuxxl catalinuxxl Am un moped de 49 cm3 . Acestea stiu ca trebuie inscrise la primarie . Dar se plateste impozit pt el ? Am intrat pe unele forumuri si am inteles ca acestea ... (vezi toată discuția)
Inregistrare moped pe primarie dragos_dragoi dragos_dragoi Am achizitionat un moped marca aixam, cc=400cm diesel, viteza maxima consructiva= 45km/h, puterea motorului=4kw Am incercat sa il inregistrez la primarie, dar ... (vezi toată discuția)
Impozit scuter(moped) Danyel77 Danyel77 va rog sa-mi spunetii si mie cum sa formulez o contestatie la primarie deoarece nu am platit taxa de inregistrare anuala de 50 ron pe care o percepe primaria ... (vezi toată discuția)