Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Se plateste impozit anual pt moped de 49 cm3 ?
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Se plateste impozit anual pt moped de 49 cm3 ?

Am un moped de 49 cm3 . Acestea stiu ca trebuie inscrise la primarie . Dar se plateste impozit pt el ?
Am intrat pe unele forumuri si am inteles ca acestea doar se inregistreaza la primarie-----dar nu plateste impozit pt ele.
Ma puteti ajuta cu info ? Va multumesc .

Mai jos este ce scrie pe forumul respectiv :

QUOTE(Mario_b @ 4 May 2007, 15:52)
Mai nou scuterele sub 50cmc si cu viteza pana in 45km/h care sunt trecute in carte ca MOPED nu se inmatriculeaza si nici nu ai nevoie de permis.
Majoritatea sunt trecute ca MOPED din aceasta cauza (desi nu sunt moped pr-zis).
Daca scuteru are de la 50 la 125cmc si viteza peste 45km/h, trebuie carnet A1.
Nu se platesc impozite la scutere pt ca nu se inmatriculeaza (e ca si cum ai avea o bicicleta), dar se inregistreaza la primarie.
Buna ziua,
Se inregistreaza la Primarie pentru a fi identificate si pentru a exista o evidenta a lor.
Nu se inregistreaza insa la Directia de Impozite si Taxe a Primariei.
Nu se datoreaza nici un impozit pentru ele, doat taxa anuala perceputa de Primarie pentru inregistrarea acestora.
doar taxa anuala perceputa de Primarie pentru inregistrarea acestora.

anuala inseamna numai in anul in care acesta a fost inregistrat la primarie , eu asa inteleg si nu in fiecare an , nu ?