Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubiri pentru vatamare corporala intr-un accident ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubiri pentru vatamare corporala intr-un accident de circulatie!

In data de 22-06-2013 am avut un accident rutier grav cu distrugerea masinii de serviciu, fiind in timpul serviciului si vatamarea corporala(fractura incompleta col metatarsian 4 picior drept) cu 59 de zile de concediu medical pana pe 12-08-2013, din cauza unui conducator auto care nu mi-a acordat prioritate avand si alcolemia de 0,75 alcool pur in sange in urma analizelor.
Politia mi-a luat o declaratie la locul accidentului printre care am fost pus sa declar ca nu am nici-o pretentie materiala sau financiara fara sa stiu ca am o fractura la picior, cu toate ca atunci schiopatam de picior insa la spitalul din raza accidentului nu am fost examinat radiologic, fiind si foarte departe de resedinta de domiciliu. Mai tarziu la resedinta de domiciliu dupa o noapte nu am mai putut sa merg in picior fiind la urgenta spitatului municipal gasind in urma examenului radiologic “fractura incomplete col metatarsian 4 picior drept” si introducandu-mi piciorul in ghips.

Se mai poate cere despagubirii pentru vatamare corporala dat fiind ca am dat declaratie la politie, nestiind ca am piciorul fracturat, ca nu am pretentii materiale sau financiare?
Care este termenul de cerere a despagubirilor si unde trebuie sa cer despagubirii pentru vatamare corporala, asigurari RCA sau soferului vinovat dat fiind ca era si baut?
Se poate recupera despagubirile pentru vatamari corporale prin AVAC( Asociatia Victimelor Accidentelor de Circulatie) ?
Cati bani trebuie sa cer despagubire pentru vatamare corporala?
Raspunsul este cel pe care l-am dat si mai inainte, trebuie depusa plangere penala impotriva persoanei vinovate si sa solicite la politie ca doreste sa se efectueze un Raport de expertiza medico-legala sau sa mearga singur inainte la IML cu toate documentele medicale obtinute pana acum in vederea eliberarii unui certificat medico-legal in care vor fi trecute zilele de ingrijiri medicale necesare(in primele 30 de zile de la accident).
Am declarat ca nu am pretentii materiale sau finaciare nestiind ca am fractura la picior cu toate ca schiopatam, aceasta avand sa se afle a doua zi la examenul radiologic.
La spital am declarat accident de circulatie, spitalul informand politia iar eu am mentionat ca am dat declaratie deja la politia din raza accidentului.
Certificatul IML inca nu l-am scos pana astazi, adica dupa 40 de zile, insa aveam intentia sa-l scot in zilele urmatoare.
Am fost anuntat de politie ca dosarul a fost trimes la parchet fiind specificat si in anexa 2 ca dosar de cercetare penala, iar in anexa 2 mai este trecut vatamarea corporala a ambilor soferi(vinovatul avand usoare contuzii la cap din contactul cu parbrizul).
Ce este de facut in acesta situatie?
aurelvultur, utilizator
De cate ori sa mai va repet, mergeti la politie si depuneti plangere penala, angajati-va un avocat care sa va indrume, eventual sa va asiste/reprezinte.
Va rog sa-mi da-ti un sfat!
aurelvultur a scris:

Am declarat ca nu am pretentii materiale sau finaciare nestiind ca am fractura la picior cu toate ca schiopatam, aceasta avand sa se afle a doua zi la examenul radiologic.
La spital am declarat accident de circulatie, spitalul informand politia iar eu am mentionat ca am dat declaratie deja la politia din raza accidentului.
Certificatul IML inca nu l-am scos pana astazi, adica dupa 40 de zile, insa aveam intentia sa-l scot in zilele urmatoare.
Am fost anuntat de politie ca dosarul a fost trimes la parchet fiind specificat si in anexa 2 ca dosar de cercetare penala, iar in anexa 2 mai este trecut vatamarea corporala a ambilor soferi(vinovatul avand usoare contuzii la cap din contactul cu parbrizul).
Ce este de facut in acesta situatie?

aurelvultur a scris:

Va rog sa-mi da-ti un sfat!
aurelvultur a scris:

Am fost anuntat de politie ca dosarul a fost trimes la parchet fiind specificat si in anexa 2 ca dosar de cercetare penala, iar in anexa 2 mai este trecut vatamarea corporala a ambilor soferi(vinovatul avand usoare contuzii la cap din contactul cu parbrizul).
Ce este de facut in acesta situatie?

Dosarul a fost trimis la Parchet – si presupun ca Politia a propus sa nu se inceapa urmarirea penala pentru ca lipseste plangerea prealabila (declaratia dv. confirma) sau nu sunt intrunite toate elementele unei infractiuni, la data respectiva ne cunoscandu-se nr. de zile ingrijiri medicale.
Autoturismul fiind "de serviciu", despagubirile materiale aferente acestuia sunt platite proprietarului p.j.Pentru daunele privind vatamarea coporala, depuneti plangerea la Parchet (acolo este dosarul acum) atasand si certificatul IML pentru a se incadra infractiunea.Pentru pretentiile aferente, va veti alatura proprietarului autovehiculului in dosarul de dauna, unde trebuie sa fie specificat faptul ca accidentul a produs si victime prin vatamare.Este inutil sa va mai sfatuim ca trebuie sa apelati la un specialist, acest lucru cred ca il cunoasteti deja. Sanatate si succes!