Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare constructie

Doresc sa inscriu constructia de pe terenul propietate(intabulat) la oficiul de cadastru si publicitate imobiliara.Am autorizatia de constructie si procesul-verbal de receptie a constructiei.Problema este ca pe ambele scrie S+P+1Eiar constructia si proiectul depus si autorizat este P+1E.Nu stiu cum se intabuleaza in aceasta situatie sau cum se rezolva daca exista aceasta neconcordanta.Mentionez ca am un subsol tehnic care consta in canale de protectie pentru instalatia sanitara,de la cadastru mi-au spus ca acestea nu se masoara .Va multumesc.
Actele necesare pentru inscriere constructie (intabulare constructie noua)

1. Certificat fiscal pentru Cadastru si Intabulare eliberat de Primarie - Directia Taxe si Impozite (valabil in luna in care se depune dosarul cadastral), in care sa fie trecuta valoarea de impozitare atat pentru teren, cat si pentru constructie;

2. Extras de carte funciara pentru informare (recent) - in original;

3. Documentatia cadastrala existenta - copie xerox;

4. Autorizatia de construire si proces - verbal de receptie la terminarea lucrarilor, sau dupa caz, autorizatia de demolare / certificat de atestare a edificarii extinderii constructiei, eliberat de primaria localitatii unde este situat imobilul - copii legalizate;

5. Releveele imobilului, intocmite de arhitect - copii xerox;

6. Actele de proprietate ce fac dovada proprietatii terenului - copii legalizate;

7. Actele de identitate ale proprietarului / proprietarilor (BI / CI / certificat de inregistrare - persoane juridice) - copii xerox.
Multumesc pentru raspuns,dar problema mea,ca sa ajung sa depun actele pe care le indicati la oficiul de cadastru si publicitate imobiliara este neconcordanta dintre ce scrie pe autorizatia de constructie si procesul verbal de receptie a constructiei :S+P+1E si realitate care este P+1E.Am luat legatura cu inginer cadastru pentru intocmirea documentatiei de cadastru dar vazand neconcordanta de mai sus mi-a indicat sa ma adresez la primarie ,sa rezolv problema.Eu zic ca s-a intamplat o eroare materiala ,de redactare a primariei(si in proiectul depus si autorizat este tot P+1.Cum se rezolva la primarie situatia aceasta?Trebuie hotarare de consiliu local al primariei?Se mai face o receptie?Numai la noi e ameteala asta.Multumesc
Vorbiti cu un expert tehnic judiciar ii platiti taxa si va face el toate actele si intabula casa; eu asa am facut;a fost simplu si daca ceva nu se potriveste puteti cere o rectificare in CF.