Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Am facut cerere de intrerupere a contractului de munca pe 2 august. Am primit drept raspuns un preaviz de 20 zile lucratoare. Vreau sa stiu in cazul in care imi gasesc inlocuitor mai trebuie sa stau in preaviz? Mentionez ca nu am functie de conducere ci de executie.
Conf art 81 alin 4 CM termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie.
Conf art 81 alin 7 CM contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.

In concluzie, daca ati demisionat, va trebui sa ramaneti in preaviz. Durata preavizului e prev in CIM, dar nu mai mult 20 zile lucratoare.
Doar angajatorul poate renunta la preaviz, si astfel sa va puteti incheia activitatea mai repede. Intelegerile cu angajatorul de genul "in cazul in care imi gasesc inlocuitor mai trebuie sa stau in preaviz?" nu sunt regelementate de legislatie, insa l-ar putea determina pe angajator sa renunte la perioada de preaviz si in acest fel sa va incheiati activitatea mai repede.

Regula in materie de incetare a contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii. Prin exceptie, contractul individual de munca poate inceta prin demisie fara preaviz numai in situatia in care angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.

Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.