Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În ce mãsurã lichidatorul poate fi obligat sã ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În ce mãsurã lichidatorul poate fi obligat sã plãteascã salariile neplãtite de angajator

Angajatorul meu, ajuns în faliment, din vina conducerii defectuoase, a fost radiat din Registrul Comerţului, în judecata de fond.
Lichidatorul numit de instanţă, înţeles cu angajatorul, nu a vrut să-mi recunoască nici condiţia de angajat, nici drepturile salariale şi nici vechimea în muncă.
Este de remarcat faptul că, am îndeplinit simultan, la acelaşi angajator, mai multe funcţii/am avut mai multe ocupaţii, dar nu am fost plătit decât parţial.
Nu am intrat încă în posesia hotărârii date de instanţa de fond.
Ce pot face :
1)Pot cere în litigiul de muncă, - în care sunt înaintea primului termen, ca lichidatorul numit de instanţă, (în procedura insolvenţei) - care a condus si a administrat afacerea angajatorului meu, fără a obţine nici un document contabil de la angajator, sa-mi plătească salariile cuvenite, odată cu impozitele aferente lor ?
2)Pot cere în litigiul de muncă, lichidatorului, deschiderea si completarea carnetului de muncă cu toate ocupaţiile prestate de mine?

Lichidatorul numit de instanţă, înţeles cu angajatorul, nu a vrut să-mi recunoască nici condiţia de angajat, nici drepturile salariale şi nici vechimea în muncă.

Ati avut raport de munca / c.i.m. incheiat cu acel angajator? Intrucat numai in aceste conditii nu se poate recunoaste calitatea de salariat.
Da, a existat raport de munca, in urma semnarii unui c.i.m. neinregistrat la I.T.M.
iar, c.i.m. a fost retinut de angajator, imediat dupa semnarea lui de catre parti, angajator si salariat, in ambele exemlare, pentru a-l inregistra la I.T.M.!
Inregistrarea - repet - nu a avut loc, dar raportul de munca a decurs o perioada de trei ani, de la semnarea c.i.m.

1)Pentru faptul ca, angajatorul meu, a fost radiat din Registrul Comertului - in urma inchiderii procedurii falimentului - pot cere în litigiul de muncă, - în care sunt înaintea primului termen, ca lichidatorul numit de instanţă, (în procedura insolvenţei) - care a condus si a administrat afacerea angajatorului meu, fără a obţine nici un document contabil de la angajator, sa-mi plătească salariile cuvenite, odată cu impozitele aferente lor ?

2)Pot cere în litigiul de muncă, lichidatorului, eliberarea unei adeverinte din care sa reiasa ca am lucrat la angajator, in perioada pe care o pot dovedi cu martori si inscrisuri?

3)Pot cere în litigiul de muncă, lichidatorului, deschiderea si completarea carnetului de muncă cu toate ocupaţiile prestate de mine/metoda Revisal?