avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim

Buna ziua!

Cum se calculeaza salariul minim pe economie?
De ex: la cei 800 lei se adauga sporul de vechime sau cei 800 lei cuprind deja acest spor?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:17, 12 August 2013
Atentie: minimul brut pe economie 800 lei este din iulie 2013. In februarie 2013 el a fost majorat de la 700 la 750. In ianuarie 2012 a fost de 700.
Atentie2: nu trebuie sa va explic ca cei 800 nu inseamna bani in mana. Din ei se retin somaj, CAS, CASS si impozit.

Revin si cu temeiul legal ca sa aveti toate informatiile:

HG 23/2013 pentru stabilirea salariului minim pe economie in 2013
27-01-2013
Sursa: Monitorul Oficial
------------------
In Monitorul Oficial Partea I nr. 52/2013 a fost publicata Hotarare nr. 23/2013 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata.

Astfel, incepand cu data de 1 februarie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 750 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentant 4,44 lei/ora.
Incepand cu data de 1 iulie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 800 lei lunar, pentru un program complet de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.

Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de baza, potrivit incadrarii, nu poate fi inferior nivelului salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata prevazut mai sus.
Cred ca au gresit de la diminuare (2010 - 25%), si apoi la calcul cand s-a adaugat sporul de vechime in salariul de baza. Voi solicita scris formulele de calcul din 2010 pana in prezent pt a putea vb concret. Multumesc!
Mentionez ca stiu ce inseamna brut si net, dar ma cam ametesc cu brut, incadrare, baza.
In continuare o mare problema cu acest ''imens'' salariu. Se ia salariul de baza din ordonanta 10/2007 la care se adauga sporul de vechime. Prin urmare la 01.06.2013 salariul meu era : 744 lei + 38 lei sp. vechime. imi poate spune cineva in ce masura mai este valabila aceasta ordonanta?
Hotararea dupa care trebuie sa va ghidati in acest moment este aceasta: www.avocatnet.ro/content/art...
publicata pe site-ul avocatnet.ro inca din 28 ianuarie 2013.

Alte discuții în legătură

Care este salariul minim aiai aiai pe care administratorul si asociatul unui SRL, care are studii superioare, ESTE OBLIGAT sa si-l dea? (in prezent are 700 lei brut) (vezi toată discuția)
Salariul de bazã minim brut pe þarã garantat în platã în perioada iulie–decembrie este 850 lei lunar trandafir2 trandafir2 Conform http://static.anaf.ro/static/10/Vrancea/Cote-contrib-soc-2013.pdf VII. Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată - în luna ... (vezi toată discuția)
Salariu andreeastef andreeastef buna seara,va rog frumos sa-mi spuneti cat reprezenta o ora de munca inainte de ultima majorare.multumesc (vezi toată discuția)