Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copii

Buna,ma numesc Mihaela am34ani.Sunt in concediu crestere copil pana pe3martie anul viitor,dar urmeaza sa nasc2 gemeni peste aproximativ2 luni.As dori sa stiu daca se da indemnizatia pentru amandoi copii si pentrucelalalt copil pana la implinirea varstei de 2 ani.Multumesc.
Potrivit art.5 din OUG nr.111/2010, nivelul indemnizaţiilor lunare prevăzute la art. 2 alin. (2) şi (3) se majorează cu 1,2 ISR pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleţi sau multipleţi, începând cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de naştere.

art.9 din acelasi act normativ dispune:
(1) Concediul şi indemnizaţia lunară prevăzute la art. 2 alin. (1), art. 5 şi 6, precum şi stimulentul de inserţie prevăzut la art. 7 se cuvin pentru fiecare dintre naşteri sau, după caz, pentru fiecare dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2).

(2) Durata de acordare a concediului prevăzut la art. 2 alin. (1) se prelungeşte corespunzător în cazul suprapunerii a două sau mai multor situaţii de natură a genera acest drept.

(3) În cazurile prevăzute la alin. (2) se acordă o singură indemnizaţie, în cuantumul prevăzut de prezenta ordonanţă de urgenţă.

(4) Pe perioada suprapunerii situaţiilor prevăzute la alin. (2), cuantumul indemnizaţiei lunare se majorează cu suma de 1,2 ISR pentru fiecare dintre copii, începând cu cel de-al doilea.

(5) Prevederile alin. (4) se aplică inclusiv pentru situaţiile în care persoana se află cu primul copil în perioada de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului în baza Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 7/2007, cu modificările şi completările ulterioare, şi naşte un alt/alţi copil/copii sau se află în una dintre situaţiile prevăzute la art. 8 alin. (2).
1. - Cand vei naste cei doi gemeni mergeti la Primarie (cu copii dupa certificatele de nastere) si solicitati cei 600 x 2 = 1200 lei pe luna pana se termina CCC1.
- In acelasi timp solicitati si alocatia de stat pentru copii pentru cei doi gemeni.

2. Cand se termina CCC1 veti intra in CCC2 unde veti primi aceeasi indemnizatie ca pentru CCC1 si in plus inca 600 lei lunar.

3. - Inainte de a se termina CCC1 faceti cerere catre angajator prin care solicitati prelungirea suspendarii contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in CCC2.
- Cu o copie dupa decizia emisa de angajator mergeti la Primarie pentru a completa cererea pentru indemnizatia pentru CCC2.