Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Subventie caldura chirias
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Subventie caldura chirias

buna ziua, am un prieten de familie care pleaca pentru cativa ani in strainatate si imi lasa apartamentul in grija ca sa imi termin studiile. Intrebarea me este: cum as putea obtine subventie pentru caldura? Am inteles ca trebuie sa imi faca flotant si mai trebuie o declaratie la notariat precum eu nu ii platesc lui chirie sau ceva asemanator. Imi poate da cineva mai multe explicatie cu privire la aceasta declaratie, si as aprecia dacaas primi un aspuns cat mai rapid dearece proprietarul pleaca saptamana viitoare
Cel mai bine este sa mergeti la primarie sa vedeti care sunt conditiile pentru anul acesta, ca sa nu cheltuiti niste bani fara rost, flotant, declaratii notariale, etc.
Acum este ”in lucru” o noua legislatie privind aceste ajutoare la inclalzirea locuintelor pentru sezonul 2013-2014.
Daca mai aveti rabdare cateva zile, poate aflam amanunte. Cred ca sunt mai multi interesati.
am inteles ca se poate face un contract de comodat, se poate folosi pentru obtinerea subventii la caldura?
trebuie inregistrat contractul la finante?