Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Curs Anglia PFA neplatitor TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Curs Anglia PFA neplatitor TVA

Buna seara,

Am un PFA ce desfasoara activitate in asigurari, neplatitor de TVA in Romania si urmeaza sa fac un curs de asigurari prestat de un furnizor din Anglia, platitor de TVA in Anglia.
Pentru parcurgerea cursurilor sunt doua variante:
-online, fara a ma deplasa in Anglia
-direct, cu deplasare in Anglia.
As dori sa stiu la fiecare din cele doua situatii daca trebuie urmatoarele:
-sa ma inregistrez ca platitor de TVA pentru operatiuni intracomunitare prin declaratia 091
-sa ma inregistrez in ROI prin declaratia 095
-sa depun declaratia 390 pentru achizitie servicii intracomunitare
-sa depun decontul special 301 si sa platesc TVA 24% din valoarea facturii
sau nu trebuie sa urmez nicio procedura, iar furnizorul din Anglia imi va emite factura cu TVA-ul lui?

Va multumesc,
Andreea Petrescu
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, va rog frumos?