avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 387 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Curs Anglia PFA neplatitor TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Curs Anglia PFA neplatitor TVA

Buna seara,

Am un PFA ce desfasoara activitate in asigurari, neplatitor de TVA in Romania si urmeaza sa fac un curs de asigurari prestat de un furnizor din Anglia, platitor de TVA in Anglia.
Pentru parcurgerea cursurilor sunt doua variante:
-online, fara a ma deplasa in Anglia
-direct, cu deplasare in Anglia.
As dori sa stiu la fiecare din cele doua situatii daca trebuie urmatoarele:
-sa ma inregistrez ca platitor de TVA pentru operatiuni intracomunitare prin declaratia 091
-sa ma inregistrez in ROI prin declaratia 095
-sa depun declaratia 390 pentru achizitie servicii intracomunitare
-sa depun decontul special 301 si sa platesc TVA 24% din valoarea facturii
sau nu trebuie sa urmez nicio procedura, iar furnizorul din Anglia imi va emite factura cu TVA-ul lui?

Va multumesc,
Andreea Petrescu
Cel mai recent răspuns: andreea petrescu , utilizator 18:33, 21 August 2013
Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, va rog frumos?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie intracomunitara de servicii irina.tranoiu irina.tranoiu Buna ziua, Am o firma neplatitoare de tva care are ca obiect de activitate activitati de realizare soft la comanda. Doresc sa fac o achizitie ... (vezi toată discuția)
Registrul operatorilor intracomunitari monicaelena83 monicaelena83 Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu un raspuns vizavi de urmatoarea speta: detin o intreprindere individuala, nu sunt platitor de tva, fac importuri de ... (vezi toată discuția)
Srl neplatitor tva inregistrat in roi adi1970 adi1970 SRL platitor de TVA lunar in 2010, cifra de afaceri pentru 2011 de 9000 Euro, inregistrat in ROI cu achizitii intracomunitare in valoare de 6000 Eur in 2011, a ... (vezi toată discuția)