Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita cu sau fara executor?
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita cu sau fara executor?

Am cistigat in instanta cu o primaria a unui sector din Bucuresti dreptul de a cumpara un apartament in care locuim de 10 ani efectiv cu chirie, desi initial la mutare ni s-a promis ca intr-un an vor putea fi cumparate. Întrebarea mea este daca acesta executare silita se face doar cu ajutorul unui executor judecatoresc sau poate fi facuta personal de cel care a cistigat in instanta definitiv . În situatia cind aceasta executare silita poate fi facuta fara executor judecatoresc care ar fi pasii ? Multumesc anticipat

.
Conform art.623 din Noul Cod de procedura Civila (2013):

Art. 623.
-
Executarea silita a oricarui titlu executoriu, cu exceptia celor care au ca obiect venituri datorate bugetului general consolidat sau bugetului Uniunii Europene si bugetului Comunitatii Europene a Energiei Atomice, se realizeaza numai de catre executorul judecatoresc, chiar daca prin legi speciale se dispune altfel.