Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Cum calculez dobanda??
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Cum calculez dobanda??

Buna ziua,
Am de recuperat sume de bani reprezentand contravaloare facturi emise in august 2012.Pe factura este precizat termenul de scadenta de 15 zile de la emiterea facturii si penalitati de intarziere de 0.5% pe zi.Acum, la o factura in valoare de 1855.52 lei, penalitatile de intarziere, doar pana la sfarsitul anului 2012 sunt de 1067.2 lei.Este corect ?? Penalitatile de intarziere, calculate pana la zi ar ajunge aproape cat valoare facturii.Cum as putea calcul;a penalitatile?
va multumesc.
Penalitatile se calculeaza
debit*nr zile intarziere de la scadenta*dobanda pe zi
asa cum se precizeaza in contract