avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autoturism inregistrat pe PF folosit de alta persoana ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autoturism inregistrat pe PF folosit de alta persoana decat proprietarul

Am un autoturism inregistrat pe persoana fizica (sotia), pe care doresc sa dau socrilor in folosinta. Transcrierea pe numele socrilor ne-ar costa foarte mult din cauza timbrului de mediu, fiind din 2006 norma de poluare Euro3.
Am decis sa le dam in folosinta fara a face transcrierea.
As dori sa stiu daca este legal ca o masina inregistrata pe PF sa fie folosita de o alta persoana (existand grad 1 de rudenie), chiar si in afara granitei tarii.
Ce legi reglementeaza acest lucru?
Trebuie sa facem o imputernicire daca persoana in cauza calatoreste cu autoturismul in afara granitelor tarii?
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 15:44, 22 August 2013
Da, este legal, mai ales ca sunteti in familie.
Da, trebuie sa aibe imputernicire sau comodat daca ies din tara.
Parerile sunt impartite cu privire la documentele care trebuie sa le aiba la bord o masina cand conducatorul auto nu este proprietarul masinii.
Unii spun ca trebuie imputernicire sau contract de comodat, altii nu.
Masina trebuie sa aiba asigurare RCA valabila si ITP in termen de valabilitate, acestea ar fi singurele cerinte pe langa certificatul de inmatriculare.
Din proprie experienta va pot spune ca am iesit cu masina firmei de multe ori din tara si nu m-a intrebat nimeni despre procura sau alte astfel de docuemente.

Un articol pe aceasta tema si un raspuns din partea politiei de frontiera gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/art...

Daca doriti informatii si mai precise 021.9590 Politia de frontiera
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura pentru fiul meu ca imi conduce masina VIOPAUN VIOPAUN Este obligatoriu procura pentru ca fiul meu sa imi conduca masina? (vezi toată discuția)
Trecere frontiera cu autoturism imprumutat Andrei unicul Andrei unicul Pot trece granita cu un autoturism ce nu este pe numele meu? (vezi toată discuția)
Pot iesi din tara cu masina inmatriculata pe numele tatalui ? ContSters72331 ContSters72331 Buna ziua, Problema ar fi urmatoarea : masina este inmatriculata pe numele tatalui meu (este masina mea, dar .... asigurari mai mici :) ) si vreau sa merg ... (vezi toată discuția)