Forum AvocatNet Italia Carti de identitate, acte de stare ... Trecere frontiera cu autoturism imprumutat
Discuție deschisă în Carti de identitate, acte de stare civila, pasapoarte, vize

Trecere frontiera cu autoturism imprumutat

Pot trece granita cu un autoturism ce nu este pe numele meu?
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Da, cu o procura din partea proprietarului.
Nu exista procura pentru trecerea granitei cu un autoturism. Condusul unei masini nu este o operatiune juridica prin urmare cineva nu poate fi imputernicit sa conduca masina, e ca si cum ai imputernici pe cineva sa ude florile. Poate va referiti la o declaratie prin care proprietarul isi exprima acordul cu privire la calatorie. Sau, ca varianta, mai exista contractul de comodat, prin care se imprumuta folosinta autoturismului. Necesitarea prezentarii acestor documente la trecerea frontierei este un mit.
DAR, avand in vedere legislatia in vigoare, nu exista nici o norma care sa obliga la prezentarea acestor acte. Deci nu e nevoie nici de procura, nici de declaratie si nici de contract de comodat.
Daca autoturismul nu este declarat furat in baza de data, puteti trece granita linistit cu actul dvs de identitate, permisul de conducere, certificatul autoturismului cu ITP in termen si RCA valabil.