Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua,

Am o intrebare referitoare la perioada concediului de crestere al copilului.
Situatia mea se prezinta astfel:
Sunt angajat in ultimile 8 luni cu c i m, iar inainte de aceasta PFA, Doresc sa imi depun actele pentru ccc si indemnizatia respectiva pe 1 an dar inca doresc sa lucrez la firma respectiva sub o alta forma, un srl pe numele sotiei si taiat factura lunara pe firma respectiva;
Toate bune, firma a fost de acord; Intrebarea mea este urmatoare, Fiind inginer constructor, eu semnez pe anumite proiecte, Am dreptul de a semna in aceasta perioada cand iau indemnizatia pentru copil? Nu am gasit nicaieri unde sa imi anuleze acest drep; Daca stiti de vreo lege, va rog spuneti-mi.

In OUG 111/2010, la art 16 este specificat numai sa nu am venituri impozabile, ceea ce nu se va intampla, toate tranzactiile financiare vor fi pe numele sotiei(ea nu se califica pt ccc).
Multumesc.
Teoretic puteti,dar nu stiu cum poate justifica firma semnatura dvs.aflandu-va in CIC.Dvs.o sa aveti contractul de munca suspendat nu incetat.
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
Intr-adevar c.i.m va fi suspendat;
As putea sa fac un contract intre mine, persoana fizica si srl, ul sotiei?, care nu implica niciun fel de venituri financiare? (ceva de genul voluntariat?), un astfel de contract ar trebui inregistrat la admin. financiara, sau ar avea o oarecare valoare daca e doar semnat de mine personal>

1. De ce nu optati pentru stimul;entul; de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani?

2. Veti putea sa lucrati si sa aveti oricate venituri iar statul va mai da 500 lei pe luna.
Motivul pentru care doresc sa intru in CCC, este ca statul o sa imi plateasca pe de o parte aceasta indemnizatie lunara, care este substantiala, raportata la salariu, iar in continuare ca si un fel de salariu lunar ar mai veni de la firma la care lucrez, deci venitul lunar s-ar dubla pentru un an, daca optez pentru stimulent de insertie ar creste doar cu 500.
Deci sunt curios cu acel contract daca este posibil sau nu.

Nu se poate incheia un contract de voluntariat intre dvs si un SRL.

Legea nr.195/2001 prevede :
Art. 2. - În sensul prezentei legi:
a) voluntariatul este activitatea de interes public desfăşurată din proprie iniţiativă de orice persoană fizică, în folosul altora, fără a primi o contraprestaţie materială;
b) activitatea de interes public este activitatea desfăşurată în domenii cum sunt: asistenţa şi serviciile sociale, protecţia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de învăţământ, ştiinţific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protecţie a mediului, social şi comunitar şi altele asemenea;
c) organizaţia gazdă este persoana juridică de drept public sau persoana juridică de drept privat, fără scop patrimonial, care administrează activitatea de voluntariat. În raport cu natura activităţii desfăşurate, complexitatea acesteia, riscurile pe care le implică, impactul produs, respectiv răspunderea pe care o implică, între părţi se poate încheia un contract de voluntariat;
d) contract de voluntariat este o convenţie cu titlu gratuit, încheiată între o persoană fizică, denumită voluntar, şi o persoană juridică, denumită organizaţie gazdă, în temeiul căreia prima persoană se obligă faţă de a doua să presteze o activitate de interes public fără a obţine o contraprestaţie materială;
e) beneficiarul voluntariatului este persoana fizică sau juridică în folosul căreia se desfăşoară activitatea de voluntariat. Organizaţia gazdă poate fi identică sau diferită de beneficiarul voluntariatului;

Art. 5. - (1) Este interzis să se încheie contract de voluntariat în scopul de a evita încheierea unui contract individual de muncă sau, după caz, a unui contract civil de prestări de servicii ori a altui contract civil cu titlu oneros pentru efectuarea prestaţiilor respective.
(2) Sunt lovite de nulitate absolută contractele de voluntariat încheiate cu aplicarea dispoziţiilor prezentei legi de persoanele juridice prevăzute la art. 1, în scopul evitării încheierii unui contract individual de muncă sau, după caz, a unui contract civil de prestări de servicii ori a altui contract civil cu titlu oneros.
Cornel Vasile, Consilier juridic