Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Achizitie marfa de la persoane fizice din strainatate
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Achizitie marfa de la persoane fizice din strainatate

O PFA cu activitate comert cu amanuntul al bunurilor second-hand achizitioneaza marfa destinata revanzarii de la persoane fizice din Germania, Austria.
Cum se trece in RJIP plata catre aceste persoane? Trebuie emisa o dispozitie de plata sau este suficient contractul de vanzare cumparare si borderoul de achizitii?
Precizez ca plata produselor se face in valuta. In RJIP se trece contravaloarea in lei la cursul BNR din data contractului?
Consider ca e bine sa faceti si o dispozitie de plata ca document justificativ pentru R.J.I.P., dar nu este incorect nici daca semneaza direct pe borderou ca a primit banii.

Da, in R.J.I.P. se trece in lei la cursul B.N.R.