avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Loc de parcare in Bucuresti si resedinta in alta ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Loc de parcare in Bucuresti si resedinta in alta localitate

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o solutie pentru urmatoarea speta: Anul trecut am achizitionat un apartament in Bucuresti, sector 3 insa nu am schimbat pana in prezent adresa de domiciliu ( C.I. am tot pe adresa parintilor, din alt judet). Locul de parcare a fost platit pe anul 2012 de fostii proprietari. Pe 2013 nu am platit locul de parcare si nici nu am vazut biletele in geam de la vecini cum ca as fi parcat pe locul lor..desi figureaza la Primarie ca fiind ocupat. Cum pot obtine autorizatia de parcare in conditiile in care detin apartament la adresa respectiva dar nu doresc sa schimb Buletinul pe Bucuresti ( pentru a relua procedura de inmatriculare auto). Sa inteleg ca sunt obligata cf legislatiei sa imi fac C.I. pe adresa de proprietatii? Atunci ce se intampla cu cei care au mai multe apartamente pe numele lor?

Multumesc anticipat pentru raspuns
Cel mai recent răspuns: mira55 , utilizator 16:32, 8 Februarie 2018
Salutare! Eu m-am mutat de ceva timp in București, sector 6. Adresa din CI este cea din București, iar mașina este înmatriculată pe Dâmbovița. La ADP parcaje mi s-a spus că trebuie să am și auto înmatriculat pe București. Exista vreo lege care să prevadă ca auto sa fie înmatriculat pe București pentru a îmi putea închiria un loc de parcare?



Mulțumesc frumos!
Ultima modificare: Joi, 8 Februarie 2018
AlexAtb, utilizator
CONDIŢII NECESARE PENTRU
ÎNCHIRIEREA UNUI LOC DE PARCARE DE REŞEDINŢĂ IN SECTORUL 3 BUCURESTI
În conformitate cu prevederile Hotărârii Consiliului General al Municipiului Bucuresti
nr 124/2008 privind aprobarea strategiei de parcare pe teritoriul Municipiului
Bucuresti, modificată prin H.C.G.M.B. nr. 61/2009, atribuirea locurilor în parcările de
reşedinţă se face numai cu îndeplinirea cumulativă a următoarelor condiţii:
 Se poate aloca numai un loc de parcare/ apartament;
 Se pot atribui numai pentru autoturisme;
 Se pot atribui numai persoanelor cu domiciliul ( înscris în actul de identitate)
în imobilul aferent parcajului;
 Se pot atribui numai pentru autoturismele proprietate personală, pentru
autoturismele utilizate în baza unor contracte de leasing şi pentru
autoturismele utilizate în baza unor contracte de comodat.
Persoanele cu handicap vor avea prioritate la atribuire.
Documente necesare :
 Copie act de identitate;
 Copie certificat de înmatriculare al autoturismului;
 Plan topografic de situaţie sc. 1:500 cu zona în care este amplasat locul de
parcare solicitat ;
 Certificat de atestare fiscala eliberat de Directia Impozite si Taxe Locale
Sector 3 care sa ateste ca nu exista datorii la Bugetul Local al Sectorului 3.
Ultima modificare: Joi, 8 Februarie 2018
mira55, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare contract inchiriere loc de parcare SASF SASF In anul 2015 am obtinut un loc de parcare pentru autoturismul care este masina familiei (masina nu este înmatriculate în București),detinuta de sotul meu ... (vezi toată discuția)
Solicitare asociatia de proprietari mihai.nutzy1995@yahoo.com mihai.nutzy1995@yahoo.com Am solicitat printr o cerere tip de la Adp sector 2 bucuresti pt un loc de parcare sa ateste ca locuiesc la adresa din imobilul care apartine de AP si dna ... (vezi toată discuția)
Contract comodat loc parcare Neagu12 Neagu12 Buna ziua Eu am domiciliul in alt judet si masina inmatriculata acolo. Sotia are domiciliul in capitala cat si loc de parcare. Masina e bun dobandit dupa ... (vezi toată discuția)