Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare care tine loc de act de vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare care tine loc de act de vanzare-cumparare

printr-o procura incheiata in luna martie 2008 sunt imputernicit sa vand dreptul de proprietate a unui teren. In aceeasi procura este mentionat si faptul ca mandantul a primit pretul integral al terenului. In luna noiembrie 2008 mandantul a decedat. In anul 2011, in calitate de mandatara am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare prin care ma oblig (ca mandatar) sa perfectez actele de vanzare-cumparare primind totodata si pretul integral pentru teren. Ce fel de actiune pot formula la instant pentru a obtine o hotarare care sa tina loc de act de vanzare-cumparare???
Doamna, ascultati ce va spune domnul Themis, antecontractul incheiat de dumneavoastra este nul, deoarece procura pe care o aveati si-a pierdut valabilitatea la data decesului mandantului.
Luati legatura cu un avocat si prezentati-i documentele pe care le aveti, doar citind documentele un avocat va poate spune daca mai puteti recupera suma platita sau nu.