Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacerea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacerea contractului de munca

daca un patron iti desface contractul de munca iti poate inpune preaviz el sau e obigatoriu acel preaviz inpus de el si daca pot contesta in instanta decizia lui facind abuz de functia care o au
Preavizul este un drept al angajatului si o obligatie a angajatorului, conf L53/2003
CAPITOLUL V Încetarea contractului individual de muncă
SECŢIUNEA a 6-a Dreptul la preaviz
Art. 75 (1) Persoanele concediate în temeiul art. 61 lit. c) şi d), al art. 65 şi 66 beneficiază de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucrătoare.
Durata minima a preavizului in cazul concedierii este prevazut in art.75 alin.1 C.mun. - 20 de zile lucratoare - , exceptie facand situatia prevazuta de art.86 alin.6 din Legea nr.85/2006 (Prin derogare de la prevederile Legii nr. 53/2003 Codul Muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, in procedura simplificata, precum si in cazul intrarii in faliment in procedura generala, desfacerea contractelor individuale de munca ale personalului debitoarei se va face de urgenta, de catre lichidator, fara a fi necesara parcurgerea procedurii de concediere colectiva. Lichidatorul va acorda personalului concediat doar preavizul de 15 zile lucratoare).

Nerespectarea de către salariat a termenului de preaviz reprezintă abatere disciplinară, care justifică sancţionarea sa disciplinară, inclusiv prin desfacerea contractului de muncă.

Decizia de concediere poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 45 de zile calendaristice de la data comunicarii.
Instanta competenta este : Tribunalului in a carui circumscriptie isi are domiciliul sau locul de munca reclamantul.
Actiunea este scutita de pata taxelor judiciare.