Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere, talon si placutele masinii ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere, talon si placutele masinii retinute pe perioada nelimitata cu intocmire de dosar penal art 85/4 din OUG195/2002

buna ziua, sotului meu i s-au retinut actele masinii /talon si numerele plus permis cu intocmire de dosar penal art 85/4 din oug195/2002 pe motiv ca nu are rca platita sau expirata .noi masina o avem inscrisa in bulgaria si asigurarea reiese ca este platita pana la data de 09.10 .2013 si are procura de circulatie pe teritoriul romaniei tradusa si legalizata.incidentul s-a produs pe data de 20 iul anul curent si de atunci nu avem nici o rezolvare ne plimba de la parchetul rm sarat la politia judeteana buzau si tot asa ca nu s+a finalizat dosarul .dv ce ne sfatuiti sa facem
Ca o completare .... probabil sa retras dreptul la circulatie a masini in Bulgaria iar cand politistii au verificat au constatat faptul ca masina aceea nu mai are drept de circulatie in cale de consecinta ati comis o infractiune parerea mea este sa va angajati un avocat care sa vada ce dovezi sunt la dolsar.

De astfel asa si reiese din PV "a condus auto P3210 BB fara drept de circulatie pe teritoriul Romaniei"
Burghardt Norbert,
Buna ziua!
Ce a patit sotul dumneavoastra am patit si eu doar ca in urma cu 2 luni , cum s-a rezolvat pana la urma si dupa cat timp????