Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere colectiva mascata in demisie acordul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere colectiva mascata in demisie acordul partilor

Buna ziua,

Am nevoie de o lamurire in ceea ce priveste "concedierea colectiva" care este mascata in "demisia cu acordul partilor". Intr-o societate se face reorganizarea functiilor, mai nou se recurge la aceasta varianta, de demisie cu plata unor salarii compensatorii. Aceasta practica nefiind declarata la ITM!?! Este legal?

Poate societatea sa te oblige sa semnezi acea demisie la zi cu plata salariilor conform vechimii in munca? Daca da, mai beneficiezi de ajutorul de somaj? (dupa cate cunosc nu se poate)

Daca nu se semneaza, ce se poate intampla? Care sunt riscurile pentru angajat? Care sunt caile de constrangere?

Multumesc pentru raspuns,

cu stima,

Diana
Multumesc frumos freelis