Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Asigurarea profesionala poate fi mai mare decat se ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Asigurarea profesionala poate fi mai mare decat se dispune in lege?

Din cate stiu, avocatii definitivi se pot asigura profesional pentru o suma de 6000 de euro. Este acest plafon fix, sau doar unul minimal? De exemplu, un avocat care are o situatie litigioasa de pe urma unui client pe care l-a reprezentat la incheierea unui contract (un sportiv, sa zicem, care semneaza cu doua cluburi), si fiind chemat in judecata, are de platit daune mult mai mari de 6000 de euro... Asadar, se poate asigura avocatul pentru sume mult mai mari? Daca da, exista vreun plafon maximal, si cum se poate stabili acesta?
Statutul profesiei de avocat:

Art. 231. -
(1) Avocatul are obligatia sa se asigure pentru raspunderea profesionala, in temeiul art. 42 din Lege
(2) Prin raspundere profesionala se intelege acoperirea daunelor efective suferite de client si rezultate din exercitarea profesiei cu nerespectarea prevederilor Legii, ale prezentului statut si a regulilor deontologice
(3) Asigurarea de raspundere profesionala cu caracter minim obligatoriu se incheie cu respectarea urmatoarelor reguli:
a) avocatul stagiar se asigura pentru un risc asigurat in valoare de minimum 3.000 euro anual;
b) avocatul definitiv se asigura pentru un risc asigurat in valoare de minimum 6.000 euro anual

(4) Asigurarea pentru raspundere profesionala va fi incheiata cel mai tarziu pana la data de 15 decembrie a anului anterior celui pentru care se incheie si va fi in mod obligatoriu reinnoita anual. Polita de asigurare, a carei copie este certificata de avocat, va fi depusa la secretariatul baroului cel mai tarziu la data de 28 decembrie a fiecarui an
(5) Societatea civila profesionala si societatea profesionala cu raspundere limitata pot incheia asigurare profesionala in care sa fie cuprinsi toti avocatii care isi exercita profesia in calitate de asociati, colaboratori sau salarizati in interiorul profesiei
(6) Primele de asigurare profesionala achitate de avocat sau de formele de exercitare a profesiei reprezinta cheltuieli profesionale obligatorii, legal datorate, integral deductibile pentru anul fiscal in curs, in conditiile legii
(7) Neindeplinirea obligatiilor prevazute in prezentul articol atrage neinscrierea in tabloul anual al avocatilor cu drept de exercitare a profesiei.

Nu exista limita maxima de suma, ci doar minima.