Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Mai este posibila acordarea de pensii basarabenilor ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Mai este posibila acordarea de pensii basarabenilor repatriati ?

Tatal meu este repatriat de 11 ani. Acum , la 65 ani, varsta legala de pensionare, i se refuza dreptul de pensionare conform legilor din Romania, pentru ca n-ar exista o conventie intre Romania si Moldova in acest sens. Este adevarat? Mai e ceva de facut?
Incercati o sesizare scrisa, cu nr. de inregistrare/ data la CNPAS si la mInisterul muncii. Categoria respectiva de viitori pensionari este omisa din Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010. Recunoasterea perioadelor lucrate in statele membre UE si pentru alte state cu care este incheiata conventie face posibila pensionarea in Romania.
Anexati la sesizare documentele pe care le detineti cu perioade lucrate in Republica Moldova.
Dupa repatriere, varsta ii permitea tatalui dvs. sa mai lucreze in Romania, perioada pentru care primeste pensie din tara.
Daca nu primiti un raspuns in favoarea dvs.(probabil dupa parerea mea), poate le amintiti celor sesizati ca trebuie facuta o astfel de conventie intre cele doua state romanesti.
In aceasta perioada se vorbeste tot mai intens, de catre politicieni, despre ajutorul dat de Romania pentru integrarea in UE a Republicii Moldova.