Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Facturare Statele Unite
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Facturare Statele Unite

Buna ziua.
Cum intocmim o factura de servicii pentru Statele Unite? Cu TVA sau fara?
Multumesc.
Buna ziua,

Factura se intocmeste fara TVA, fiind aplicabila regula B2B, locul prestarii fiind considerat la beneficiar, adica la compania din SUA(art.133, alineatul 2 din CF).
Nu ati precizat tipul serviciilor si nici calitatea persoanelor, daca sunt persoane impozabile si daca sunt inregistrate in scopuri de TVA. Principiul de baza este insa cel enuntat mai sus.

Numai bine