Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Am nevoie de un sfat... inundatie totala apartament, ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Am nevoie de un sfat... inundatie totala apartament, despagubiri

Acum aproximativ un an mi-a fost inundat apartamentul total in timp ce eu ma aflam in strainatate,m-am intors mai tarziu cu cateva luni cand deja multe din lucrurile de acolo imbibate cu apa imi fusesera deja afectate,eu fiind insarcinata m-am deplasat la sectia de politie ptr ca vecinul ce imi produsese paguba refuza sa raspunda greselii ce o facuse si de la politie mi s-a zis sa merg la un evaluator..am vorbit cu un evaluator care mi-a zis ca trebuia sa depun intai la pol o dispozitie si sa vin la el cu numarul de inregistrare al acelei dispoziti,eu fiind insarcinata si deoarece era deja iarna,sotul somer si eu mai aveam inca o fetita mica de 3 ani cu care nu ma puteam trambala pe drumuri nu am mai putut lua nici o masura in privinta aceste probleme...ma simt jignita si scarbita de faptul ca acea persoana imi rade in nas ca nu am bani sa ma judec cu ea ,minte pe la vecini ca s-a oferit sa faca apartamentul si ca eu i-am cerut cu totul altceva ,sa imi puna usi si geamuri,ma simt atata de neputincioasa si nu stiu cui sa cer sfatul,mai pot face ceva sa il fac sa plateasca ce ne-a distrus sau este mult prea tarziu,si daca mai este posibil sa fac ceva ,ce pasi trebuie sa urmez,marturisesc,ca sora mea a facut poze la apartament imediat dupa incidentul care a avut loc in luna august 2012.... va rog ajutati-ma ce pot face?:((
#-o
Doamna,

Trebuie sa o dati in judecata pe respectiva persoana. Inainte, ar trebui sa cereti o expertiza extrajudiciara, ca sa fie evaluate pagubele. Daca puteti dvs estima pagubele, pentru ca sa timbrati,este suficient sa o faceti, urmand ca o expertiza judiciara sa evalueze in concret, in cadrul procesului.
inteleg ca nu aveati facuta asigurarea obligatorie.
Succes!
din nefericire da nu prelungisem asigurarea...va multumesc mult ptr sfat!
Asigurarea obligatorie nu acopera inundatiile vecinilor ci numai cele provocate de natura.
O expertiza extrajudiciara nu va ajuta in conditiile in care daca veti ajunge in instanta, aceasta nu va avea in vedere concluziile respectivei expertize, daca se va cere de catre partea adversa o expertiza tehnica judiciara. Veti cheltui doar niste bani degeaba. Puteti cere daune materiale (o suma pe care o apreciati dvs. acoperitoare pentru daunele suferite in apartament) si daune morale (pentru faptul ca nu v-ati inteles pe cale amiabila cu vecinul sa va despagubeasca si sunteti purtata pe drumuri), in instanta.
La politie trebuia sa depuneti doar o plangere in scris, cu nr. de inregistrare/ data, fara sa acceptati de la politist "sfaturi" de a merge dvs. la evaluator. De ce il interesa pe politist evaluarea pierderilor suferite de dvs. ? Poate doar pentru a scapa de o sarcina de serviciu. Politia trebuia doar sa faca o constatare si sa intocmeasca un dosar de cercetare, eventual sa amendeze contraventional pe respectivul vecin pentru refuzul acestuia de a suporta pagubele suferite de dvs. din vina sa.
Politia trebuia doar sa faca o constatare

Politia nu reprezinta autoritate tehnica care sa constate sau sa se pronunte asupra prejudiciilor si valorii daunelor generate de inundatie
Unica varianta de solutionare o constituie instanta de judecata,ocazie cu care se impune sa solicitati proba cu expertiza tehnica care sa concluzioneze asupra cauzelor care au generat evenimentul cat si prejudiciile cauzate
Se impunea la momentul evenimentului sa incheiati PV constatare a prejudiciilor si cu sursa generatoare cu reprezentantul legal al asociatiei de proprietari
Un aspect esential il reprezinta inclusiv sursa generatoare a inundatiei,deoarece pot fi implicate fie parti comune sau individuale de instalatie-in fiecare situatie responsabilitatea apartinand fie proprietarului daca este instalatie parte individuala fie asociatiei de proprietari daca defectiunea care a generat inundatia este la parte comuna de instalatie