Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recalculare cota - parte indiviza de proprietate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recalculare cota - parte indiviza de proprietate

Buna seara . Ma confrunt cu o situatie ce doresc sa o supun atentiei dvs.pentru un raspuns competent. Conform contractului de vanzare-cumparare apartamentul ( 3 camere constructie 2010 ) are o suprafata utila de 85,75 m2, terasa de 115,74m2 si doua balcoane a 3,10m fiecare duc la suprafata totala de 207,69m , parcarea la subsol 20,05m2 si boxa 5,97 m . Am cota parte indiviza de proprietate = 1,44% ,dubla fata de ap. identice pe tronsonul de 11 etaje . Va rog sa-mi spuneti care este cota indiviza corecta si cum obtin recalcularea ei. Multumesc mult pentru ajutorul acordat.
perjaecaterina a scris:
De la parter la etajul 10 toate apartamentele pe linie au cota parte 0,67% pentru suptafata utila 85,7m2 ,la aceeasi suprafata utila ,eu etajul 6 (cu terasa de 115,74 m2 ) am cota indiviza 1,44% .Daca suprafata utila este aceeasi , cota de intretinere pentru proprietatea comuna nu ar trebui sa fie egala ? Sunt in bloc apartamente de 5 camere , si penthouse duplex - 2 livinguri si 4 dormitoare si tot eu la 3 camere ( 85,75 m2 ) am cea mai mare cota. Ce este de facut ?

Pai aveti cota indiviza de 0,67% asa cum au "toate apartamentele pe linie" asa cum spuneti. Dar la aceasta cota se adauga diferenta de 0,77% aferenta suprafetei terasei pe care o aveti in proprietate (115,74 m p), suprafata pe care ceilalti proprietari nu o au.
De aici vine si diferenta de cheltuieli comune ce vi se repartizeaza, proportional cu suprafata ce o aveti in proprietate individuala.
La calcularea cotei indivize nu se ia in calcul numai suprafata utila a apartamentului ?
Conform contractului de vanzare-cumparare apartamentul ( 3 camere constructie 2010 ) are o suprafata utila de 85,75 m2, terasa de 115,74m2 si doua balcoane a 3,10m fiecare duc la suprafata totala de 207,69m , parcarea la subsol 20,05m2 si boxa 5,97 m . Am cota parte indiviza de proprietate = 1,44% ,dubla fata de ap. identice pe tronsonul de 11 etaje .

Dumneavastra aveti o suprafata mai mare decat a celorlalte apartamente cu 115,74 mp, cat are terasa, nu a luat nimeni in calcul balcoanele, nici la dumneavoastra, dar nici vecinilor, dar terasa este bunul dumneavastra pe care il folositi.
Nu este normal sa si platiti pentru ceea ce folositi?
Si balcoanele se folosesc si totusi nu sunt cuprinse in suprafata utila.
Apartamentele ( 4 ) de la parterul blocului au fiecare o terasa de 40 m2 care nu le influienteaza cota -parte indiviza . In manualul d-lui Opaina am citit ca balcoanele si terasele nu fac parte din suprafata utila , de unde si nedumerirea mea (profana) . In luna August vecinii mei au platit cca.200 ron , eu 522 .