Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti dupa cate zile de la depunerea notificarii la ITM se incepe preavizul(concedieri colective)
Din dispozitiile art.72 alin.1 C.mun. reiese ca, angajatorul are obligatia de a notifica in scris inspectoratul teritorial de munca si agentia teritoriala de ocupare a fortei de munca, cu cel putin 30 de zile calendaristice anterioare datei emiterii deciziilor de concediere.

Cred ca se pot instiinta salariatii dupa ce ati depus notificarea la ITM.
Cornel Vasile, Consilier juridic