avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti dupa cate zile de la depunerea notificarii la ITM se incepe preavizul(concedieri colective)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:27, 9 Septembrie 2013
Din dispozitiile art.72 alin.1 C.mun. reiese ca, angajatorul are obligatia de a notifica in scris inspectoratul teritorial de munca si agentia teritoriala de ocupare a fortei de munca, cu cel putin 30 de zile calendaristice anterioare datei emiterii deciziilor de concediere.

Cred ca se pot instiinta salariatii dupa ce ati depus notificarea la ITM.
Ultima modificare: Luni, 9 Septembrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preavizare angajati ContSters31759 ContSters31759 Am o intrebare, se pot lansa preavizele catre salariati, in acelasi timp cu notificarea de concediere colectiva adresata ITM-ului si AJOFM- ului? (vezi toată discuția)
Instiintare itm concediere colectiva larisarazvan larisarazvan BUNA ZIUA iN CAZUL CONCEDIERILOR COLECTIVE, TREBUIE INFORMAT ITMCU CEL PUTIN 30 ZILE(CALENDARISTICE SAU LUCRATOARE?)DESPRE ACEASTA CONCEDIERE. INTREBARE: IN ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva roxana69 roxana69 De cate ori trebuie notificat ITM-ul n cazul unei concedieri colective? L-am notificat cu 30 de zile inainte de emiterea deciziilor (in acelasi timp cu ... (vezi toată discuția)