Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ordin de protectie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ordin de protectie

buna ziua, am obtinut un ordin de protectie cu evacuarea fostului sot si nu vrea sa execute, am apelat la politie si spun ca ei nu pot sa faca nimic, va rog spuneti-mi ce sa fac mai departe, in Lege scrie clar ca organele de politie trebuie sa urmareasca executarea ordinului si in caz de sustragere de la executare sa anunte organele de urmarire penala, va multumesc!
Ce scrie mai exact pe acea hotarare ?
dispune evacuarea paratului pe termen de 6 luni, pastarea distantei la minim 100 de m fata de mine fetita si tatal meu si de locuinta, reintegrarea copilului in locuinta si obligarea platii cheltuielilor de judecata 1000 lei. hotararea este executorie