Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Ies din sistemul TVA la incasare si trec la cel ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Ies din sistemul TVA la incasare si trec la cel normal(TVA la facturare)

Buna,
Ajutati-ma cu...:
Ies din sistemul TVA la incasare si trec la cel normal(TVA la facturare). Cum transform soldul lui 44286 in 4426?
Te rog mult.........................
Consider ca aceasta transformare nu este posibila. Potrivit art.145 din Codul fiscal si a Normelor de aplicare ale acestui articol, TVA se deduce,in astfel de situatii,ca de altfel si in altele,numai odata cu plata facturilor privind achizitiile de bunuri sau servicii. Astfel se va inregistra 4426=442806 la data platii facturilor primite,indiferent daca firma iese din sistemul "TVA la incasare". Eu cred ca aveti timpul necesar efectuarii platilor,mai ales ca trebuie sa aplicati sistemul "TVA la incasare",pana la sfarsitul perioadei fiscale urmatoare celei in care plafoinul a fost depasit [art.134^2 alin.(4) Cod fiscal].