Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Necomunicarea motivelor de recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Necomunicarea motivelor de recurs

Buna ziua,

Sunt parte, in calitate de intimat, intr-un proces, un recurs care are primul termen la tribunal in 2 octombrie '13, se judeca pe vechiul c.p.c.

Nu mi s-au comunicat motivele de recurs, am primit acasa citatie dar in citatie se mentioneaza "Cu motive de recurs" peste care este tras cu pixul.

Pot sa solicit instantei prin intampinare, sa dispuna comunicarea catre mine a motivelor de recurs fara a-mi angaja un avocat?

Multumesc.
Puteti sa solicitati sa vi se comunice motivele de recurs , fara avocat .si apoi sa depuneti intampinarea
Exista posibilitatea ca recurentul sa nu fi depus motivele de recurs. Pot sa cer pe cale de exceptie constatarea nulitatii recursului din acest motiv? Pot invoca motive de drept chiar daca nu am studii de specialitate? Multumesc.
xyz2012, utilizator
xyz2012 a scris:
Nu mi s-au comunicat motivele de recurs, am primit acasa citatie dar in citatie se mentioneaza "Cu motive de recurs" peste care este tras cu pixul.

Asta înseamnă că, pe dovada de îndeplinire a procedurii de citare aflată la dosarul instanţei, este menţionat faptul că nu vi s-au comunicat motivele de recurs.

xyz2012 a scris:
Exista posibilitatea ca recurentul sa nu fi depus motivele de recurs. Pot sa cer pe cale de exceptie constatarea nulitatii recursului din acest motiv?

Nu, acesta nu este motiv de nulitate.

xyz2012 a scris:
Pot invoca motive de drept chiar daca nu am studii de specialitate?

Dacă vă referiţi la prevederi legale, răspunsul este "da".
Sa inteleg ca nu se aplica art. 302 aliniatul c) vcpc? Adica daca cererea e nula nu inseamna ca si recursul e nul? Multumesc.
xyz2012, utilizator
Acum înţeleg ce aţi vrut să spuneţi mai sus. Motivarea unui recurs separat de declararea lui este o situaţie de excepţie. Ca regulă, recursul se motivează prin însăşi cererea de recurs. De aceea, când am citit "exista posibilitatea ca recurentul sa nu fi depus motivele de recurs" eu m-am gândit la depunerea lor în suficiente exemplare pentru a fi comunicate. În mesajele dvs. nu există suficiente date din care să pot deduce că declararea recursului s-a făcut separat de motivarea lui.

Dacă recurentul doar a declarat, printr-o cerere, recurs, dar nu a depus ulterior şi motivele, în termen de 15 zile de la comunicarea hotărârii recurate, atunci instanţa va constata nulitatea recursului. Însă eu zic că există şi posibilitatea ca recurentul să fi depus motivele de recurs într-un singur exemplar şi acesta să fie motivul pentru care nu vi s-au comunicat.

Acum am recitit primul mesaj şi am văzut că aţi avut termen. Ce s-a întâmplat?
Gabriela Pintea, Consilier juridic