Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Necomunicarea motivelor de recurs
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Necomunicarea motivelor de recurs

Buna ziua,

Sunt parte, in calitate de intimat, intr-un proces, un recurs care are primul termen la tribunal in 2 octombrie '13, se judeca pe vechiul c.p.c.

Nu mi s-au comunicat motivele de recurs, am primit acasa citatie dar in citatie se mentioneaza "Cu motive de recurs" peste care este tras cu pixul.

Pot sa solicit instantei prin intampinare, sa dispuna comunicarea catre mine a motivelor de recurs fara a-mi angaja un avocat?

Multumesc.
nedeclararea in termen are.. sanctiunea tardivitatii iar nemotivarea in termen sanctiunea nulitatii cu unele exceptii
Inainte cu 5 zile de primul termen am solicitat, in scris, Instantei sa dispuna comunicarea motivelor de recurs catre mine. S-a amanat judecata, motivul fiind "lipsa procedura" asa apare pe portal.
Am primit acasa copia recursului si o noua citatie pentru termenul urmator. Recursul nu este motivat, in cererea respectiva scrie doar ca se vor depune motivele de recurs dupa ce se va comunica hotararea. Mie mi s-a comunicat hotararea in urma cu un an si cred ca si celui cu care ma judec.
Am formulat intampinare si am cerut pe cale de exceptie constatarea nulitatii recursului din cauza ca lipsesc motivele de recurs. Cam asta s-a intamplat.

Va doresc un inceput de saptamana cat mai reusit.