Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa judiciara solidar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa judiciara solidar

Buna ziua, in situatia in care pentru o cerere de chemare in judecata trebuie platita o taxa judiciara de timbru de 100 lei, iar cererea este introdusa de 8 reclamanti, cum vor plati acestia taxa, avand in vedere dispozitiile art. 35 alin.(1) din noua O.U.G. nr. 80/2013, care prevad: "(1) in cazul cererilor sau al actiunilor introduse in comun de mai multe persoane, daca obiectul procesului este un drept ori o obligatie comuna sau daca drepturile ori obligatiile lor au aceeasi cauza sau daca intre ele exista o stransa legatura, taxa judiciara de timbru se datoreaza in solidar."?
Se va plati o singura taxa de 100 lei pe numele a toti 8 sau fiecare va plati pe numele lui o optime din cei 100 lei? Multumesc.
se poate cu 8 taxe de 100 lei de fiecare reclamant sau una singura pe numele unui singur reclamant.
8 taxe de 100 lei fiecare, nu 8 taxe x 100/8 (12,5) fiecare?? Pana la urma taxa de 100 de lei trebuie platita in solidar, deci totalul trebuie sa fie de 100 lei...
scuze am citit eu gresit. asa e cum ati spus dvs. trebuie ca suma taxelor de timbru sa fie 100 lei fie ca e vorba de o singura taxa, doua sau opt.