Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Import din CHINA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Import din CHINA

Am importat marfuri din China , pe care le-am platit in baza proformei in luna iulie. In luna august am primit factura fiscala iar in luna septembrie a sosit marfa.
Cum inregistrez factura fiscala, in conditiile in care nu am marfa si nici DVI. Eu am inregistrat in contul 327 " marfuri in curs de achizitie".,dar nu stiu daca este corect sa trec factura in decont la achizitii neimpozabile(luna august) , urmand apoi ca in luna septembrie pe baza DVI-ului sa o declar impozabila.
Inregistrez FF in decontul lunii august, sau astept si inregistrez DVI -ul in septembrie?
Buna ziua,

Din punct de vedere TVA sunt incidente prevederile art.146, alineatul 1, litera c din CF, care precizeaza ca pentru exercitarea dreptului de deducere, a taxei achitate pentru importul de bunuri, altele decât cele prevăzute la lit. d), persoana impozabila trebuie să deţină declaraţia vamală de import sau actul constatator emis de organele vamale, care să menţioneze persoana impozabilă ca importator al bunurilor din punctul de vedere al taxei, precum şi documente care să ateste plata taxei de către importator sau de către altă persoană în contul său.

In decontul de taxa, veti inregistra operatiunea numai in urma inregistrarii DVI si a platii TVA, in cazul dvs. in decontul lunii septembrie 2013. Dat fiind faptul ca factura produce efecte din punct de vedere al TVA numai impreuna cu DVI, consider nu veti raporta factura in decontul de TVA aferent lunii august.
Factura o veti utiliza numai pentru inregistrarea marfurilor in curs de achizitie.

Numai bine