Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa mediu pentru masina inmatriculata in septembrie ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa mediu pentru masina inmatriculata in septembrie 2007

Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.
Vreau sa achizitionez o masina din alt judet care a fost prima data inmatriculata in RO in luna sept. 2007.Masina este cumparata din RO.Este Euro 3.
Acum este la al doilea proprietar,de la care vreau sa cumpar eu masina.Problema este ca proprietarul actual a achizitionat masina acum 2 ani si zice ca nu i s-a cerut sa plateasca nici o taxa de mediu etc.
Daca eu o cumpar acum va trebui sa platesc aceasta taxa de mediu?
Am vazut un articol aici pe forum in care se scria ca "masinile inmatriculate prima data in intervalul ian 2007- si nu mai stiu pina cind in 2008 ar fi scutite de aceasta taxa".
Astept sa ma lamureasca si pe mine cineva.
Multumesc mult.
Da,trebuie platit timbrul de mediu.
Multumesc mult pt raspuns si promptitudine.

In concluzie trebuie sa renunt la acea masina.
Nu inteleg....de ce trebuie platita taxa de mediu pentru o masina inmatriculata in 2007 ??
Va rog, vreau informatii suplimentare.
Multumesc.
Nu trebuie platit, daca a fost platit si nerecuperat ultrior in instanta.
Acea masina din 2007 are timbrul platit de primul proprietar, se plateste acum doar daca acela a recuperat banii.
Trebuia verificat la anaf care e situatia.
Astept raspuns de la anaf.Am vorbit cu proprietarul si a depus cerere pt lamurirea situatiei.
El este al doilea proprietar.Primul proprietar a fost o sociatate.Din ce a zis omul cand a trecut masina pe numele lui acum doi ani nu i s-a cerut sa plateasca nici o taxa;si el este curios sa afle care este situatia.