avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa mediu pentru masina inmatriculata in septembrie ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa mediu pentru masina inmatriculata in septembrie 2007

Va rog sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.
Vreau sa achizitionez o masina din alt judet care a fost prima data inmatriculata in RO in luna sept. 2007.Masina este cumparata din RO.Este Euro 3.
Acum este la al doilea proprietar,de la care vreau sa cumpar eu masina.Problema este ca proprietarul actual a achizitionat masina acum 2 ani si zice ca nu i s-a cerut sa plateasca nici o taxa de mediu etc.
Daca eu o cumpar acum va trebui sa platesc aceasta taxa de mediu?
Am vazut un articol aici pe forum in care se scria ca "masinile inmatriculate prima data in intervalul ian 2007- si nu mai stiu pina cind in 2008 ar fi scutite de aceasta taxa".
Astept sa ma lamureasca si pe mine cineva.
Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: ionutiasi , utilizator 14:48, 2 Octombrie 2013
Da,trebuie platit timbrul de mediu.
Multumesc mult pt raspuns si promptitudine.

In concluzie trebuie sa renunt la acea masina.
Nu inteleg....de ce trebuie platita taxa de mediu pentru o masina inmatriculata in 2007 ??
Va rog, vreau informatii suplimentare.
Multumesc.
Nu trebuie platit, daca a fost platit si nerecuperat ultrior in instanta.
Acea masina din 2007 are timbrul platit de primul proprietar, se plateste acum doar daca acela a recuperat banii.
Trebuia verificat la anaf care e situatia.
Astept raspuns de la anaf.Am vorbit cu proprietarul si a depus cerere pt lamurirea situatiei.
El este al doilea proprietar.Primul proprietar a fost o sociatate.Din ce a zis omul cand a trecut masina pe numele lui acum doi ani nu i s-a cerut sa plateasca nici o taxa;si el este curios sa afle care este situatia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inmatriculare auto pana la 15 martie Cornel73 Cornel73 Buna seara! Doresc sa cumpar o masina second hand care este inmatriculata in Romania anul trecut ( fara plata taxei de mediu, fiind scutita prin hotarare ... (vezi toată discuția)
Am platit taxa de prima inmatriculare in 2011, la vanzarea masinii se mai plateste timbrul de mediu? stanley stanley In decembrie 2011 am inmatriculat masina platind taxa de mediu valabila la acel moment. Daca vand acum masina, cumparatorul va avea de platit timbrul de mediu ... (vezi toată discuția)
Se plateste taxa auto de 2 ori?? ionutz_86 ionutz_86 Buna seara. Intentionez sa achizitionez o masina adusa din afara dar care a fost inmatriculata o data de catre actualul proprietar (el asa spune si am vazut ca ... (vezi toată discuția)