avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce este REVISAL ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce este REVISAL ?

Am si eu 2 intrebari :
1 Ce este REVISAL ? (ca am pe contractul de munca pusa o stampila dreptunghiulara cu REVISAL ---> eu din cate stiu toate stampilele trebuie sa fie rotunde ..nu dreptunghiulare ..deci cred ca nu este valabila :((
2Cat este salariul minim pe economie ? (brut si net)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:35, 17 Iulie 2020
In revisal nu se inregistreaza perioadele de concedii medicale .

HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor prevede:
Art. 3
(1) Registrul se intocmeste in forma electronica.
(2) Registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde urmatoarele elemente:
a) elementele de identificare a tuturor salariatilor: numele, prenumele, codul numeric personal — CNP, cetatenia si tara de provenienta — Uniunea Europeana — UE, non-UE, Spatiul Economic European — SEE;
b) data angajarii;
c) perioada detasarii si denumirea angajatorului la care se face detasarea;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR) sau altor acte normative;
e) tipul contractului individual de munca;
f) durata normala a timpului de munca si repartizarea acestuia;
g) salariul, sporurile si cuantumul acestora;
h) perioada si cauzele de suspendare a contractului individual de munca, cu exceptia cazurilor de suspendare in baza certificatelor medicale;
i) data incetarii contractului individual de munca.

Va multumesc frumos, mi-ati fost de mare ajutor. O zi frumoasa,numai bine!
Buna seara.
Lucrez la o firmă de comfectii. Stăm acasă din data de 29 iunie pînă în prezent ca nu avem de lucru ?
Astăzi am luat lichidarile și patroana a spus să ne facem cereri de concediu fără plată cu data de 7 iulie pînă cînd nu se stie caci ia a dat situatia la revisal ca să fie asigurată. În situatia aceasta nu stiu ce pot sa fac.
Ce situatie a dat in REVISAL?

CFP nu cred ca se poate acorda pe durata nedeterminata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registru cim si fise de evaluare doina62 doina62 Sunt obligatorii aceste documente?Si daca da,care e articolul din Codul Muncii? (vezi toată discuția)
Revisal ContSters175992 ContSters175992 In noua lege 53/2003 - Codul munci, La articolul 34, aliniatul (3) „(3) Registrul general de evidență a salariaților se completează și ... (vezi toată discuția)
Revisal angajator nou cristina_71 cristina_71 Buna ziua. As dori sa stiu daca in momentul angajarii unei persoane, se trec in revisal si datele de la fostul angajator: cim, acte aditionale cu modificari ... (vezi toată discuția)