Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... E-mail amenintare demarare procedura juridica
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

E-mail amenintare demarare procedura juridica

Buna ziua in primul rand, acum in jur de 6 - 7 ani (in 2006 prin octombrie) am achizitionat o camera foto de la magazin prin creditul cu buletinul de la sc nebancara, timp de 2 ani am achitat rata de rata pana am terminat si mi s-a dat o hartie care preciza ca am achitat.De atunci nimeni nu m-a cautat deoarece normal nu aveau de ce pana in 2012 cand primesc un telefon de la firma de recuperari creante cum ca am de achitat o suma de bani (nu imi mai amintesc) dar ce este drept era mai mare decat am dat eu pe aparatul foto eu dadusem vre-o 800 ron si ei mi-au cerut vre-o 1300 ron, i-am intrebat de ce ca am achitat iar ei incercandu-si norocul mi-au supus ca nu am achitat dar daca totusi mentin ca am platit sa fac dovada actului...pe care din pacate nu il mai am de 6 ani nici nu am crezut ca dupa atat timp voi fi sunat ca nu am achitat ratele.

Acum 30 de minute am primit un mesaj (destul de "Profesional") cum ca se demareaza procedura juridica...insa eu ma intreb daca de atatia ani nimeni nu m-a cautat sa ma dea in judecata (pt nimic) cum ar putea sa o faca acum cand dupa cate stiu chiar daca ai avea o datorie si nu este la stat se prescrie in 3 ani (cea de la stat stiu ca in 6 ani).

Va rog frumos sa ma lamuriti ce sanse au acesti camatari (camatari e putin spus deoarece pretind bani care nu li se cuvin) sa ma dea in judecata eventual sa ma execute silit (dar aici nu e cazul pt ca nu am nimic pe numele meu).

Ce ma sfatuiti sa fac sa scap de acesti nenorociti?
gi-jane2, moderator
Precizez ca mi-au trimis mesaj pe telefon ca vin a doua zi sa ma execute si...surpriza nu au venit.Dar ce este mai comic pe data de 7.10.2013 am primit un mesaj:"Contractul incheiat cu a fost declarat eligibil pentru demararea procedurii juridice" urmat de un nr de telefon avocat , a doua zi pe 8.10.2013 primesc alt mesaj: " Un agent de executare va ajunge la dvs in cursul zilei de maine.Va rugam sa il contactari la nr XXXXXX pt a comunica ora la care puteti fi gasit" zic comic pentru ca este acelasi nr de telefon in ambele mesaje, deci sa inteleg ca tanti avocata e si avocata si executor?

[editat- nu mai folositi numele persoanelor implicate, pe forum discutam problema, nu persoana fie fizica, fie juridica. N-ar fi rau sa cititi regulamentul de postare, multumesc]
gi-jane2, moderator
Cipri28 a scris:

Buna ziua in primul rand, acum in jur de 6 - 7 ani (in 2006 prin octombrie) am achizitionat o camera foto de la magazin prin creditul cu buletinul de la sc nebancara, timp de 2 ani am achitat rata de rata pana am terminat si mi s-a dat o hartie care preciza ca am achitat.De atunci nimeni nu m-a cautat deoarece normal nu aveau de ce pana in 2012 cand primesc un telefon de la firma de recuperari creante cum ca am de achitat o suma de bani (nu imi mai amintesc) dar ce este drept era mai mare decat am dat eu pe aparatul foto eu dadusem vre-o 800 ron si ei mi-au cerut vre-o 1300 ron, i-am intrebat de ce ca am achitat iar ei incercandu-si norocul mi-au supus ca nu am achitat dar daca totusi mentin ca am platit sa fac dovada actului...pe care din pacate nu il mai am de 6 ani nici nu am crezut ca dupa atat timp voi fi sunat ca nu am achitat ratele.

Acum 30 de minute am primit un mesaj (destul de "Profesional") cum ca se demareaza procedura juridica...insa eu ma intreb daca de atatia ani nimeni nu m-a cautat sa ma dea in judecata (pt nimic) cum ar putea sa o faca acum cand dupa cate stiu chiar daca ai avea o datorie si nu este la stat se prescrie in 3 ani (cea de la stat stiu ca in 6 ani).

Va rog frumos sa ma lamuriti ce sanse au acesti camatari (camatari e putin spus deoarece pretind bani care nu li se cuvin) sa ma dea in judecata eventual sa ma execute silit (dar aici nu e cazul pt ca nu am nimic pe numele meu).

Ce ma sfatuiti sa fac sa scap de acesti nenorociti?

Aveti doua solutii:
1. Aruncati hartia la cos si, daca vreodata, prin absurd, veti fi citata in instanta, atunci veti face dovada ca ati achitat camera; dvs., sau instanta, va cere bancii prin care ati obtinut creditul, sa trimita doavada necesara. Retineti: niciodata sa nu jucati pe terenul adversarului!
2. Daca aveti un simt civic dezvoltat, si sunteti dispus sa investiti putin efort si timp, cum fac cei ce va raspund la mesaj, faceti o plangere la politie, ei vor cerceta si s-ar putea sa descopere o intreaga masinatie, prin asta scutind unele viitoare victime de stresul suportat de dvs.
Stati linistit, aceasta firma este cunocuta pentru "greselile" facute, plimband dosarele de la o persoana la alta, pentru a pierde sirul ratelor. Mai este cunoscuta pentru hartuirea si prin telefoane date vecinilor, aveti grija sa va anuntati vecinii de evntuale telefoane primite de la firma :) Pur si simplu, cand va mai suna, le trantiti in nas cu curaj ca nu au decat sa va dea in judecata, doar ca sa piarda, pentru:
1. Ati achitat datoria;
2. Daca ei considera ca mai aveti ceva de plata, datoria s-a prescris!
Deci, nu va lasati intimidat, daca le spuneti asta, plus ca le faceti plangere penala pentru hartuire (vedeti ca ei inregistreaza orice convorbire cu dvs) va spun ca se vor potoli. Eventual le spuneti cu curaj prin telefon ca o sa le cereti si daune daca nu inceteaza.
Personal am avut o problema cu ei, era vorba de doar vreo 30 de lei factura (ziceau ei ca ar fi restanta), eu am pierdut tot asa de vreo sase ani dovada achitarii (chitanta + adevrinta de lichidare), si dupa ce le-am zis scurt pe doi aceste lucruri, si-au cerut scuze ca a fost o eroare de persoana. Ca ar mai exista o alta persoana cu acelasi nume, dar cu CNP putin diferit :)) Ceea ce binenteles, nu era adevarat.
Succes si curaj !
Domnule, nu aveti de ce sa va faceti vreo grija. Ei nu au un titlu executoriu, ar treui sa va dea in judecata. Daca o fac, invocati prescriptia.
Eu cred ca merita sa-i amenintati si dumneavoastra pentru "hartuire" Ce va spun "operatorii" la telefon sau prin sms sunt "fraze invatate" pentru a speria "clientul" Intr-o tara normala aceasta firma ar avea multe procese pierdute pentru hartuire si intimidare dar cum traim in Romania................ sau cum lumea se fereste sa se plimbe prin tribunale.

Daca va mai suna informatii ca urmeaza sa inregistrati convorbirea telefonica sa vedeti daca mai sunt asa de "violenti" verbal si sa va mai spuna ca "maine sa asteptati executorul" Pastrati si sms urile de la dumnealor si daca incepe sa va streseze prin intermediul vecinilor, ii aveti si pe ei martori la hartuire ( daca le ofera date despre situatia dumneavoastra/datorie este si mai bine, pentru ca nu au voie sa ofere aceste date dar multi operatori ofera date despre datoria dumneavoastra tocmai pentru a va intimida )

Este interesant de vazut de unde a venit datoria. Posibil sa fi achitat toate ratele dar sa nu fi sunat pentru "inchiderea" contului sau cine stie ce formalitate care a avut ca efect ca dumneavoastra nu mai aveati rate dar aveati de platit o suma modica de de 5-10 lei pe luna. Poate au uitat ei sa inregistreze ultima rata platita si atunci au plus penalizari si penalizari la penalizari ( ilegal ) si se ajunge in 6 ani prin penalizari lunare se ajunge la suma respectiva, pentru ca ei aduna penalizarea la soldul restant si luna urmatoare pun o penalizare la toata suma si asa, luna de luna, penalizarea creste ca si valoare si de aici suma asta imensa.

Am intalnit la un alt IFN o situatie aseamantoare, penalizari imense la un sold restant mic, lasat sa creasca intentionat prin penalizari lunare si asa in cativa ani s a ajuns la o suma imensa prin comparatie cu soldul de la care s a pornit.

Personal, cred ca o sa va mai stresezeo perioada destul de lunga pentru ca s a ajuns la o suma care este "interesanta" si la care se merita sa va streseze pe dumneavoastra, familia si toti vecinii.