Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Inregistrare obligatorie in România a copilului de ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Inregistrare obligatorie in România a copilului de cetatenie italiana

Am o fetița de 5 luni născută in Italia si care are cetatenie italiana (tatăl italian). As dori sa merg cu fetița in România, are carte de identitate italiana. Întrebarea mea este dacă sunt obligată sa-i declar nasterea in România si dacă nu sunt probleme la vama la întoarcerea in Italia, fiind suficient doar actul italian.
Ati descris problema in scris si ati primit un raspuns in scris ?
Tatal poate d decalratia la consulat sau la un notar acolo si apoi sa traduceti se legalizati, nu e asta o problema ca nu are unde da declaratia, apoi cand veniti, veniti si cu acea declaratie.
Eu cred ca ati inteles gresit.
Fetita e prin nastere cetatean roman, insa circula ca si cetatean italian.