Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Limita de propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Limita de propietate

Buna !
INTREBARE: conform normelor privind inspectia in contructii, la cati metri de gardul care delimiteaza 2 proprietati (gard) se poate constru un imobil? In cazul meu vecinul si-a contruit cladirea exact unde trebuia sa fie gardul! Din cate am auzit eu, de la gard la contructie trebuie sa fie o distanta !( unii spun 1 metru, altii 60 centrimetrii) Eu fata de acel gard am 1 metru distanta!!
Daca inspectia in contructii constata ca nu a respectat legislatia (pt. ca am facut o sesizare in acest sens), ce masuri se pot lua si de catre cine?
Trebuie sa-l actionez in judecata sau insp. in contructii ii da un termen sa intre in legalitate si tot ei se ocupa de demolare, daca nu darama constructia (nu toata ci metrul cu pricina?!)
Multumesc anticipat!

Inspectorii constata, dau amenda, fac proces verbal... dar, dvs. va trebui sa il dati in judecata pe vecin ca nu a respectat limitele.

In acest caz, ar fi trebuit sa aiba acordul dvs. pentru a construi casa chiar pe calcan.

In plus o sa aveti si ulterior probleme cand o sa aiba nevoie sa-si consolideze/renoveze/zugraveasca casa pe partea de zid care da in curte la dvs. Tot timpul va trebui sa ii dati acordul sa treaca prin curtea dvs. pentru a efectua acele lucrari.
limita este de 60 cm fata de linia de hotar (art. 612 cod civil).