Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... stagiul de cotizare afectat de somaj tehnic (susp.CIM ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

stagiul de cotizare afectat de somaj tehnic (susp.CIM -art52(1) c)

Buna ziua,
Doresc sa ma lamuriti in urmatoarea problema:
daca C.I.M. este suspendat conform art.52(1)lit.c din L53/2003R, cum este afectat stagiul de cotizare si vechimea in munca pentru pensie.
Pe scurt - de la inceputul anului salariatii societatii beneficeaza de suspendare CIM cu art. mentionat maisus (adica "somaj tehnic") cite 4 zile lucratoare pe luna, perioada in care sunt platiti 80%(ptr cele 4 zile). In D112 figureaza cu numarul total de ore cit are luna respectiva.
Va multumesc!
Daca s-a platit contributia pentru pensie pentru acele perioade atunci ele sunt stagiu de cotizare la pensie.