Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata la barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata la barbati

Buna seara,
As avea o intrebare, nascut in anul 1955 avand vechime in munca de 40 de ani, cand as putea iesi la pensie anticipata fara penalizare?

Multumesc,
O seara placuta!
Conditii:
Varsta 60 de ani
Stagiu 43 de ani,fara stagiul asimilat(pensie de invaliditate,facultate,armata).
~ Conținut șters la cerere ~
Delu18 a scris:

Buna seara,
As avea o intrebare, nascut in anul 1955 avand vechime in munca de 40 de ani, cand as putea iesi la pensie anticipata fara penalizare?

Multumesc,
O seara placuta!

BODEALEX a scris:

Varsta standard, in cazul dumneavoastra este 65 de ani. Doriti sa va pensionati la 60 de ani. Asta inseamna 5 ani x 12 luni= 60 de luni de anticipare.60x0.75%=45%.
Evident, veti solicita trecerea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard pentru grupa de munca. Evident, penalizarea de 45% se va aplica pana in momentulin care veti trece la pensie pentru limita de varsta, adica la 62 de ani, daca cele afirmate in legatura cu grupa sunt corecte.

Carp Mircea a scris:

Conditii:
Varsta 60 de ani
Stagiu 43 de ani,fara stagiul asimilat(pensie de invaliditate,facultate,armata).

Raspunsul meu s-a referit la conditiile de indeplinit pentru pensie anticipata,asa cum a fost deschis topicul.
De unde s-a introdus reducerea varstei cu 3 ani pentru grupele de munca ?
Daca ar beneficia de o reducere cu 3 ani,penalizarea n-ar mai fi de 45%,ci 18%.
Multumesc pentru ajutor!