avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata la barbati
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata la barbati

Buna seara,
As avea o intrebare, nascut in anul 1955 avand vechime in munca de 40 de ani, cand as putea iesi la pensie anticipata fara penalizare?

Multumesc,
O seara placuta!
Cel mai recent răspuns: Delu18 , utilizator 20:54, 17 Octombrie 2013
Conditii:
Varsta 60 de ani
Stagiu 43 de ani,fara stagiul asimilat(pensie de invaliditate,facultate,armata).
~ Conținut șters la cerere ~
Delu18 a scris:

Buna seara,
As avea o intrebare, nascut in anul 1955 avand vechime in munca de 40 de ani, cand as putea iesi la pensie anticipata fara penalizare?

Multumesc,
O seara placuta!




BODEALEX a scris:



Varsta standard, in cazul dumneavoastra este 65 de ani. Doriti sa va pensionati la 60 de ani. Asta inseamna 5 ani x 12 luni= 60 de luni de anticipare.60x0.75%=45%.
Evident, veti solicita trecerea la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard pentru grupa de munca. Evident, penalizarea de 45% se va aplica pana in momentulin care veti trece la pensie pentru limita de varsta, adica la 62 de ani, daca cele afirmate in legatura cu grupa sunt corecte.


Carp Mircea a scris:


Conditii:
Varsta 60 de ani
Stagiu 43 de ani,fara stagiul asimilat(pensie de invaliditate,facultate,armata).

Raspunsul meu s-a referit la conditiile de indeplinit pentru pensie anticipata,asa cum a fost deschis topicul.
De unde s-a introdus reducerea varstei cu 3 ani pentru grupele de munca ?
Daca ar beneficia de o reducere cu 3 ani,penalizarea n-ar mai fi de 45%,ci 18%.
Multumesc pentru ajutor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare anticipata Cristiav3819 Cristiav3819 Buna ziua, se poate pensiona anticipat, fara penalizare, o persoana nascuta in Feb 1955, care a cotizat 41 de ani, are grupa a 2a : 9ani + 3 luni, si un ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare anticipata janpopa janpopa Buna ziua si la multi ani! Am 59 de ani ,sunt angajat intr-o societate de stat,sunt unic intretinator de familie, am 35 de ani vechime si am 3 ani de grupa a ... (vezi toată discuția)