Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Neplata cotizaþiei de cãtre consilierii juridici
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Neplata cotizaþiei de cãtre consilierii juridici

In anul 2004 m-am înscris în Colegiul consilierilor juridici şi am plătit cotizaţia timp de 4 ani, după care am renunţat. Menţionez că am terminat facultatea în anul 1972. Acum am primit o decizie de la colegiu prin care am fost înştiinţat că am fost exclus din colegiu şi că mi-a încetat calitatea de consilier juridic şi că despre aceasta vor fi anunţate instanţele de judecată şi nu voi mai avea dreptul de a profesa.
Eu am obţinut diploma în urma unor cursuri la facultatea de drept şi nu pentru că m-am înscris în colegiu şi pentru activitatea mea sunt plătit de o societatea comercială şi nu de colegiu. Ce părere aveţi despre această aberaţie ? Ce se întâmplă însă cu consilierii juridici care nu sunt înscrişi în colegii ?
Si daca nu obliga, unde iti sustii examenul de definitivat?
Pentru multi nu exista si nici nu a existat un astfel de examen.
Cei care sunt inscrisi in CCJ - organizatie fantoma din cauza activitatii pe care o desfasoara - au cum sa-si sustina acest examen de definitivat.
ce inseamna organizatie fantoma? mai explicit te rog!
cred ca faci afirmatii fara fundament!
Cat ajutor a dat CCJ pentru a se modifica Legea nr.514/2003? In afara de a incasa taxe ce alt tip de activitate mai desfasoara ?

p.s.
Nu fac afirmatii de dragul afirmatiilor.
Daca te uiti mai atent la proiectele legislative, acestea au sustinerea UCCJR ( verifica situl uniunii).
Dar spre informare, sa sti ca daca nu era Uniunea , avocatii parlamentari au vrut sa modifice legea noastra, transformandu-ne in simplii grefieri in birouri si ei ramaneau sa reprezinte persoanele juridice in instanta.