Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revisal - noi vs ITM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revisal - noi vs ITM

Salutare.

Va aduc si eu in atentie o problema a acestui soft minunat.

Speta:
O persoana vine se angajeaza pe punctul de lucru, adica pe un CUI, sa zicem 1234.
Intre timp, punctul de lucru se transforma in sucursala. Apare un alt CUI - 5678.
ITM este anuntat de schimbare, ne genereaza o alta parola si utilizator pentru sistemul REGES.
Noi aici am trimis toate datele, la noi in sistem figureaza totul OK.

Omul are nevoie de credit. Se duce sa reconstituie vechimea de la ITM si primeste un documentul, unde figureaza cu 2 contracte active. Unul pe punctul de lucru (punct de lucru al carui CUI tehnic nu mai este valabil ) si altul pe sucursala.

Idea e ca omul are 2 contracte active (dintre care 1 este fictiv).

Intreb ca mai avem inca o astfel de miscare de trupe in perioada urmatoare (schimbarea sediului si a denumirii firmei mama) si atunci o sa apara un al treilea contract (?) (1 bun si 2 fictive)
Cel fictiv trebuie inchis? Da sau Nu? Si cum trebuie facuta aceasta miscare?
Cu decizie de incetare? Cu act aditional de transfer (dar nu prea merge ca e doar o schimbare de statut juridic)?

Multumesc.

Astept un raspuns.
C.i.m. pe punctul de lucru trebuia inchis , la data cand s-a cand s-a transformat in sucursala.
Poti , te rog, sa imi dai si un temei pentru acest lucru?
Si cum faci tehnic chestia asta?
Pentru ca la mine in sistem totul e ok.
Am observat din intamplare acest lucru, cand au venit oamenii cu hartia de la ITM in care figurau cu 2 contracte active. Problema este in informatia de la ITM, aparand 2 contracte active ( unul pe CUI -ul vechi, celalalt pe CUI-ul nou)

Iar ca si procedura am facut astfel:

Dupa schimbarea statutului juridic ( din" punct de lucru" in "sucursala") am sunat la ITM ptr. a intreba care este procedura in astfel de situatie.

Mi s-a spus ca este suficient sa facem o adresa catre ei ( care se poate face si prin posta cu confirmare de primire ), insotita de documentele justificative ( certificat de inregistrare fiscala), sa facem modificare pe angajator in REVISAL cu noul statut si sa trimitem datele catre ei, pe internet pe adresa [ link extern ] /,

Pentru mai multa siguranta am mers personal la sediul ITM , unde am depus aceasta adresa, cu modicarea facuta ( baza de date am avut-o pe stick), unde am primit nr. de inregistrare si am primit o noua parola si un nou utilizator.

Astfel ca la noi, in aplicatia locala nu avem nici o problema legata de contractul unui salariat. Schimband-se CUI-ul, salariatii apar la noi cu un singur contract activ de la inceput la sfasit pe noul CUI.

Mentionez ca in cartile de munca nu se facea niciun fel de astfel de modificare. Doar se punea stampila cu noua denumire/modificare si la explicatii se trecea decizia nr... si cam atat.
Nu se inchidea si nu se deschidea nimic.

bisisica, utilizator
H.G. nr. 500/2011 nu cuprinde dispozitii speciale in ceea ce priveste inregistrarea in Revisal a salariatilor transferati si transmiterea acestor date catre Inspectoratul Teritorial de Munca.

In acest caz, procedura ar fi :
- Cedentul – in cazul dvs punctul de lucru :

In aplicatia Revisal se selecteaza modulul Contracte si apoi se alege optiunea Incetare.
La “Temei incetare” se selecteaza “Alt Temei” (alte temeiuri de incetare), urmand ca apoi in campul “Explicatie” sa se completeze urmatoarele: Transferat la Sucursala , in conformitate cu art. 173 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii (avand la baza hotararea de schimbatre a statutului juridic).

In rubrica “Data incetare” se trece data la care are loc schimbarea statutului in sucursala.

- Cesionarul – in cazul dvs sucursala - :
In acest caz, Sucursala trebuie sa acceseze modulul Salariati al aplicatiei Revisal, urmand sa introduca datele angajatului, iar apoi va completa datele contractuale in vigoare la data transferului. Toate datele se preiau din contractul existent care a fost transferat noului angajator (inclusiv numarul si data contractului), cu exceptia datei angajarii. Aici in campul „Data incepere activitate” se va trece data la care s-a decis modificarea statutului juridic.

Mentionez ca , contractele de munca nu inceteaza, aceasta reprezinta o solutie pentru a evidentia in Revisal transferul salariatilor la punctul de lucru la sucursala.
freeelis a scris:

- Cesionarul – in cazul dvs sucursala - :
In acest caz, Sucursala trebuie sa acceseze modulul Salariati al aplicatiei Revisal, urmand sa introduca datele angajatului, iar apoi va completa datele contractuale in vigoare la data transferului. Toate datele se preiau din contractul existent care a fost transferat noului angajator (inclusiv numarul si data contractului), cu exceptia datei angajarii. Aici in campul „Data incepere activitate” se va trece data la care s-a decis modificarea statutului juridic.

Mentionez ca , contractele de munca nu inceteaza, aceasta reprezinta o solutie pentru a evidentia in Revisal transferul salariatilor la punctul de lucru la sucursala.

Nu stiu daca asta ar fi solutia.

Daca dau transfer (pentru ca am avut caz de transfer la alta entitate juridica a firmei), la mine va figura angajat inchis. CIM se inchide.
Ce sa mai transfer? N-am buton de transfer al contractului in aplicatie.
Daca inchid si deschid CIM, va trebui in spate sa am si hartiile doveditoare: decizie de incetare si un nou CIM cu actele aferente, ca sa fie treaba corecta.

Noi acum am observat ca la ITM figureaza 2 contracte active.
Ca sa ii inchid CIM de pe CUI vechi ar trebui sa accesez baza de date veche de la momentul respectiv. Si sa zicem ca o am salvata pe undeva.
Unde o incarc? Pe un alt calculator? Alt reges?

E o situatie incalcita, la care ITM nu a oferit decat solutia de mai sus in momentul in care ne-am dus cu solicitarea. "Mi s-a spus ca este suficient sa facem o adresa catre ei ( care se poate face si prin posta cu confirmare de primire ), insotita de documentele justificative ( certificat de inregistrare fiscala), sa facem modificare pe angajator in REVISAL cu noul statut si sa trimitem datele catre ei, pe internet pe adresa [ link extern ] /,"

Deci? Cum sa procedez?
Ca la mine in sistem totul e OK, toti angajatii figureaza cu 1 CIM activ.

Later Edit:
Am intrat pe un contract care l-am inchis prin transfer - alte temei. Si singura modalitate de repunere in ACTV e prin hot judecatoareasca.
Deci si varianta asta nu e viabila.
bisisica, utilizator
Nu exista transfer in Codul Muncii si nici in REVISAL.