Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cine este bun de plata? Firma sau angajatul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cine este bun de plata? Firma sau angajatul

Buna ziua!

Sunt recent angajat la o firma pe un post de conducere cu multa responsabilitate, si as vrea sa aflu daca in urma unor eventuale controale de la ITM, ANPC, cine va fii amendat (in urma unor lipsuri) firma ca persoana juridica, sau angajatul ca persoana fizica desemnata pentru coordonarea firmei (precizez ca sunt angajat pe pozitia de coordonator si nu sunt administratorul si nici proprietarul firmei).

Multumesc mult pentru ajutor. Cu respect.
Depinde de la caz la caz, insa de principiu primul vizat este administratorul, apoi firma, apoi angajatul (dvs). Repect, este un clasament de principiu, teoretic. Dar mai exista si situatia cand firma se poate intoarce impotriva dvs pentru recuperarea sumei pentru o raspundere ce va revenea prin fisa postului sau prin contractul de munca.
Sanctiunile contraventonale se aplica angajatorului , care apoi se poate indrepta impotriva persoanei care nu si-a indeplinit corespunzator acele atributii pentru care a fost sanctionat.

Legea 319/2006 a securitatii si sanatatii in munca prevede sanctiuni contaraventionale numai pentru persoana juridica, nu se pune problema sanctionarii contraventionale a unei persoane fizice pentru neconformitati stabilite in baza acestei legi.
Sunt prevazute in legislatie si sanctiuni care se pot aplica direct conducătorului unităţii, a reprezentantului legal, a unui angajat, prepus ori a altei persoane aflate în locaţiile supuse controlului.