Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Factura pentru firma franceza neinscrisa in registrul ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Factura pentru firma franceza neinscrisa in registrul intracomunitar

Buna ziua,
Am o societate care este inscrisa in registrul intracomunitar, am prestat un serviciu pentru o societate din franta care nu este inscrisa in registru intracomunitar.
Cum intocmesc factura si cum o inregistrez?
filip lumi, utilizator
Daca firma din Franta nu este o persoana impozabila din punct de vdere a TVA-ului, dumneavoastra trebuie sa facturati cu TVA; deci trebuie sa colectati TVA, deoarece Codul Fiscal, art.133, alin. 3) prevede ca : " Locul de prestare a serviciilor către o persoană neimpozabilă este locul unde prestatorul îşi are stabilit sediul activităţii sale economice. Dacă serviciile sunt prestate de la un sediu fix al prestatorului, aflat în alt loc decât locul în care persoana impozabilă şi-a stabilit sediul activităţii economice, locul de prestare a serviciilor este locul unde se află respectivul sediu fix. În absenţa unui astfel de loc sau sediu fix, locul de prestare a serviciilor este locul unde prestatorul îşi are domiciliul stabil sau reşedinţa obişnuită."