avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca / carte de munca electronica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca / carte de munca electronica

Buna ziua,

Imi puteti va rog spune cum procedez pentru a obtine o adeverinta din care sa reiasa vechimea in munca nemaiexistand carte de munca fizica?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:16, 27 Octombrie 2013
In acest caz, nu aveti ce adeverinta de vechime sa obtineti.

Art.16 alin.4 C.mun. prevede ca, munca desfasurata in baza unui c.i.m. constituie vechime in munca.
Astfel, activitatea desfasurata in baza unui contract de prestari servicii nu va confera calitatea de salariat si nici nu constituie vechime in munca.
Ultima modificare: Duminică, 27 Octombrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic
Imi cer scuze daca nu am prezentat situatia corect. Pentru inscrierea la un concurs imi este necesara o copie a cartii de munca sau o adeverinta care sa ateste vechimea in munca. In ultima perioada am lucrat pe contract prestari servicii, insa inainte am lucrat pe baza de contract de munca la diferiti angajatori intro perioada in care deja nu mai existau carnetele de munca fizice. Practic eu am nevoie de o adeverinta care sa arate intreaga vechime in munca
Eliberarea adeverintelor de vechime se face, dupa caz:
= in cazul in care exista angajatorii , de catre acestia

= in cazul in care nu mai exista angajatorii , se face de catre :
- ITM daca este vorba despre o perioada cuprinsa dupa 1990 si 31 decembrie 2010 , de lichidatori
- lichidator , daca societatea a fost lichidata
- Arhivele Nationale - directiile jUdetene. detinatorii de arhive , daca societatile au fost de stat.

Nu se poate elibera o singura adeverinta cu toata perioada lucrata de catre dvs.
Ultima modificare: Duminică, 27 Octombrie 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Eliberare adeverinte vechime in munca - unde? gabrielle-niki gabrielle-niki Buna ziua! Dupa ce am apelat la mai multe institutii publice nu am gasit nici un raspuns la problema mea. O ruda apropiata a lucrat la 2 firme (lichidate ... (vezi toată discuția)
Adeverinta grupa a ii a de munca varlanmirela varlanmirela Am lucrat la un angajator 1 an si 4 luni, dupa care am efectuat serviciul militar. La reintoarcere am lucrat la acelasi angajator inca 23 ani. Toata ... (vezi toată discuția)
Pot cere lichidatorului judiciar al angajatorului meu evidențierea perioadei lucrate în cele două sisteme, cu cărți de muncă și revisal? viktorV viktorV Pot cere lichidatorului judiciar al angajatorului meu, evidențierea perioadei lucrate de mine, în cele două sisteme, în sistemul cu cărți de muncă și ... (vezi toată discuția)