Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca / carte de munca electronica
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca / carte de munca electronica

Buna ziua,

Imi puteti va rog spune cum procedez pentru a obtine o adeverinta din care sa reiasa vechimea in munca nemaiexistand carte de munca fizica?

Multumesc
In acest caz, nu aveti ce adeverinta de vechime sa obtineti.

Art.16 alin.4 C.mun. prevede ca, munca desfasurata in baza unui c.i.m. constituie vechime in munca.
Astfel, activitatea desfasurata in baza unui contract de prestari servicii nu va confera calitatea de salariat si nici nu constituie vechime in munca.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Imi cer scuze daca nu am prezentat situatia corect. Pentru inscrierea la un concurs imi este necesara o copie a cartii de munca sau o adeverinta care sa ateste vechimea in munca. In ultima perioada am lucrat pe contract prestari servicii, insa inainte am lucrat pe baza de contract de munca la diferiti angajatori intro perioada in care deja nu mai existau carnetele de munca fizice. Practic eu am nevoie de o adeverinta care sa arate intreaga vechime in munca
Eliberarea adeverintelor de vechime se face, dupa caz:
= in cazul in care exista angajatorii , de catre acestia

= in cazul in care nu mai exista angajatorii , se face de catre :
- ITM daca este vorba despre o perioada cuprinsa dupa 1990 si 31 decembrie 2010 , de lichidatori
- lichidator , daca societatea a fost lichidata
- Arhivele Nationale - directiile jUdetene. detinatorii de arhive , daca societatile au fost de stat.

Nu se poate elibera o singura adeverinta cu toata perioada lucrata de catre dvs.
Cornel Vasile, Consilier juridic