Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Atributii de economist
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Atributii de economist

Vă rog să-mi spuneţi cateva atributii ale unui economist dar care să nu implice atribuţii care implică exercitarea prerogativelor de putere publică.
Fac referire la atribuţiile unui post de natură contractuală de economist dintr-o instituţie publică.
Vă mulţumesc

- Organizează, asigură şi urmăreşte evoluţia capitalului social al societăţii şi sesizează administratorului situaţiile în care constată tendinţe de scădere acestuia;
- Urmăreşte şi asigură rambursarea la termenele scadente a creditelor obţinute şi a dobânzilor aferente;
- Organizează şi asigură legătura permanentă cu organele bancare şi fiscale, precum şi efectuarea în deplină legalitate a operaţiunilor de încasări şi plăţi, inclusiv a celor în numerar;
- Urmăreşte şi răspunde de îndeplinirea în conformitate cu reglementările în vigoare, a tuturor obligaţiilor financiare ale societăţii faţă de bugetul statului, unităţile bancare şi terţe persoane juridice sau fizice;
- Asigură întocmirea documentelor cerute pentru impozitarea beneficiului realizat de societate;
- Organizează evidenţa şi urmărirea tuturor debitorilor societăţii, persoane juridice sau fizice, în scopul recuperării cât mai urgente a debitelor;
- Asigură întocmirea statelor de plată şi efectuarea în sistem confidenţial a plăţii drepturilor cuvenite angajaţilor şi colaboratorilor societăţii pentru munca depusă, precum şi a recompenselor şi stimulentelor băneşti aprobate pentru aceştia potrivit reglementărilor specifice;
- Urmăreşte gestionarea corespunzătoare şi asigură securitatea din punct de vedere economic, a mijloacelor băneşti în cadrul societăţii, precum şi respectarea plafonului de casă în numerar;
- Organizează şi controlează evidenţa mijloacelor fixe şi a obiectelor de inventar din dotarea societăţii şi asigură realizarea programelor stabilite pentru amortizarea mijloacelor fixe;
- Asigură colaborarea între responsabilii celorlalte activităţi funcţionale pentru efectuarea de analize a evoluţiei costurilor pe activităţi si întocmirea balanţelor de verificare lunare, formulând propuneri pentru reducerea cheltuielilor şi sporirea beneficiului societăţii;
- Organizează şi urmăreşte, potrivit legii, întocmirea şi verificarea documentaţiei necesare casării mijloacelor fixe şi a obiectelor de inventar amortizate şi/sau ieşite din uz, inclusiv recuperarea şi valorificarea materialelor şi pieselor rezultate din dezmembrarea mijloacelor şi obiectelor casate;
- Respectă programul de lucru şi nu părăseşte locul desfăşurării activităţii fără aprobarea administratorului;
- Stabileşte sarcini de serviciu pentru personalul din subordine în limita acordată de administrator;
- Stabileşte împreună cu administratorul societăţii, conform prevederilor legale, documentele şi operaţiile care urmează a fi supuse controlului financiar preventiv, în toate activităţile desfăşurate în cadrul societăţii;
- Organizează şi controlează efectuarea controlului financiar preventiv;
Va mulţumesc, dar aş dori să-mi clarificaţie şi dacă atribuţiile de control financiar preventiv sunt atribuţii care nu implică putere publică....
Atribuţiile de control financiar preventiv sunt atribuţii care nu implică puterea publică.