Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apartenenta la o asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apartenenta la o asociatie de proprietari

Buna ziua,

Doresc sa stiu ce obligatii am fata de o asociatie de proprietari, daca eu nu am fost de acord sa fac parte din ea? Mentionez ca toate cheltuielile care imi revin pentru apartamentul meu, le platesc online, si raman doar curentul pe casa scarii si femeia de servici care le platesc la sefa de scara.
Mai am o intrebare si anume daca asociatia de proprietari poate fi non profit si ce presupune, daca nu se poate da chitanta pentru banii de pe current si daca asociatia trebuie sa plateasca impozit.

Multumesc

Aspectul ca dvs ati hotarat sa nu semnati acordul de asociere la asociatia de proprietari,nu va exonereaza de la achitarea tuturor obligatiilor ce revin tuturor proprietarilor
In schimb va sunt restrictionate anumite drepturi de a fi ales in structurile de reprezentare ale asociatiei de proprietari
Asociatia de proprietari detine obligatia sa emita documente justificatve pentru orice suma pe care o impune si o percepe de la proprietari
Asociatia de proprietari prin dispozitiile de infiintare,otganizare si functionare este unitate non profit,pe cale de consecinta nu achita impozit
In ce calitate sefa de scara percepe c/v curentul pe casa scarii si femeia de servici ?
Si pentru aceste sume asociatia de proprietari trebuie sa elibereze chitanta justificativa
sefa de scara este si administrator si femeie de service,dar nu da chitanta pentru banii pe care ii dam, plus de asta ea nu ar trebui sa plateasca impozite pe banii care ii i-a ca si administrator sau pentru cei care ii i-a pentru ca matura scara?

trebuie sa platesc pentru infiintarea asociatiei chiar daca nu doresc sa fiu membra?
Adriantot, moderator
Pentru infiintarea asociatiei daca exista ceva costuri, trebuiesc impartite in functie de cota indiviza celor care au semnat asocierea.