Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... COMPENSATII DESFIINTARE POST
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

COMPENSATII DESFIINTARE POST

Buna ziua, am o intrebare legata de situatia in care o societate desfiinteaza un post. In acest caz legislatia aplicabila in domeniul dreptului muncii stabileste pentru angajat o compensatie de minim un salariu lunar oferita de catre angajator.
Nelamurirea mea este daca in aceste reglementari se face referire la salariul net sau la cel brut. Din textele legale eu inteleg ca ar fi vorba despre salariul net, insa va rog sa imi spuneti si parerea dumneavoastra.
Multumesc anticipat.
Este vorba de un salariu lunar brut care se adauga la celelalte drepturi banesti din luna in care se face plata si apoi se impoziteaza.
Din ceea ce ati scris inteleg ca se impoziteaza salariul brut, iar ceea ce ramane se da ca si compensatie angajatului (practic i se dau in mana si banii care pana acum se virau catre casa de pensii, asig. sociale, etc). Am inteles corect sau va refereati la faptul ca se platesc totusi toate aceste contributii la stat?
Va multumesc pentru raspuns.
Nu ati inteles bine. Se retin (in afara de impozit) si celelalte contributii si ce ramane veti primi in mana.
Va multumesc mult pentru timpul acordat.