avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

La cati ani pot iesi la pensie si care ar fi cea mai buna optiune pentru mine daca sunt nascuta la 1.11.1962 (femeie) si am lucrat 1982-1985,1985-1996 ( 8 ani au fost de munca grea , cred ca este grupa I ), 1996-2000,2002-prezent .
Multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:29, 14 Noiembrie 2013
1. Va uitati pe carnetul de munca si spuneti exact ce stagiu de cotizare (vechime) aveti, ce perioada (ani/luni) ati lucrat in grupe superioare de munca si cu ce procent.

2. - Nu este acelasi lucru daca ati lucrat in gr.I sau a II-a de munca.
- Asa ca vedeti sigur ce grupa de munca este.

3. Spuneti si perioadele cat ati fost in somaj pentru ca si ele sunt stagiu de cotizare la pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Beneficiaza de incadrarea in grupele i si ii sabouelena sabouelena Soțul meu a lucrat la Intreprinderea Mecanică de Mașini și Utilaje Miniere Baia Mare în ani 1980-1982 ca lăcătuș montator utilaj minier,și a ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticip partiala ami_ru ami_ru Buna ziua, Sunt nascuta in martie 1958 (femeie) si am stagiu cotizare (la 30.12.2015) de 29ani 4 luni ( format din Lucrat efectiv 24a6l + Somaj 3a5l + ctr ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie peta20ro peta20ro Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta daca sunt nascuta in 20 mai 1957, am vechime neintrerupta 29 ani si 5 luni, pana in 1990 am ... (vezi toată discuția)