Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

La cati ani pot iesi la pensie si care ar fi cea mai buna optiune pentru mine daca sunt nascuta la 1.11.1962 (femeie) si am lucrat 1982-1985,1985-1996 ( 8 ani au fost de munca grea , cred ca este grupa I ), 1996-2000,2002-prezent .
Multumesc mult!
1. Va uitati pe carnetul de munca si spuneti exact ce stagiu de cotizare (vechime) aveti, ce perioada (ani/luni) ati lucrat in grupe superioare de munca si cu ce procent.

2. - Nu este acelasi lucru daca ati lucrat in gr.I sau a II-a de munca.
- Asa ca vedeti sigur ce grupa de munca este.

3. Spuneti si perioadele cat ati fost in somaj pentru ca si ele sunt stagiu de cotizare la pensie.