Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Program de lucru 16 cu 48
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Program de lucru 16 cu 48

Buna ziua. Avem 3 angajati pe care conducerea vrea sa iy puna la poarta de la ora 16 la 8 dimineata a II-a zi.
Pe langa act aditional in care sa se specifice sporul de 25% pt. orele de noapte si un spor de week-end de 1% mai trebuie sa fac ceva?
Dupa programul acesta de 16 cu 48, in luna octombrie unul dintre ei are 176 ore lucrate, iar ceilalti 2 au fiecare cate 160 ore, luna octombrie avand 184 de ore lucratoare. Ce se intampla cu diferenta de ore, sau cum sa fac?
Va multumesc.
Trebuie mentionat in c.i.m./actul aditional : timp de munca 8 ore/zi, inegal . Repartizarea acestuia facandu-se dupa urmatorul program ...
Dar este legal sa se lucreze 16 ore consecutiv? In Codul Muncii e prevazut faptul ca dupa 12 ore de lucru, sunt necesare 24 ore de odihna.
Este vorba despre o repartizare inegala a timpului de munca.
Codul Muncii nu prevede ca durata maxma a timpului de munca in cazul unui c.i.m. este de 12 ore/zi.

In speta, sunt respectate prevederile Codului Muncii.