Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Discutie aprinsa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Discutie aprinsa

Lucrez ca sef coloana la o societate publica de transport in comun, sunt si lider de sindicat la sectia unde lucrez, Intr- o dimineata la sedinta de operativa, directorul tehnic a spus ca ,,toti soferii suntprosti....." eu i-am cerut explicatii pentru cele mentionate, iar discutia a fost mai aprinsa. In urma celor intamplate directorul a facut o informare precum ca eu am avut o atitudine ireverentioasa fata de dumnealui. In urma informarii am fost sanctionat cu 10% pe o luna.
Mentionez ca nu i-am adus injurii, doar am avut o discutie mai aprinsa (barbateasca). Fiind lider de sindicat trebuia sa apar acei oameni pe care dumnealui i-a facut PROSTI.
Va multumesc.
1. Sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertismentului, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.

2. Decizia de sanctionare poate fi contestata de salariat la instantele judecatoresti competente in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.
Competenta apartine Tribunalului in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.